Sürdürülebilir mimarlık bağlamında dünyada ve Türkiye'de binalarda enerji verimliliği mevzuatlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of legislations on energy efficiency of buildings from the world and Türkiye within the context of sustainable architecture
- Tez No: 920636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN NİHAN HACIÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tezde, Türkiye'deki yönetmelik ve mevzuattaki uygulamalar, mimarlık bağlamında sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu araştırma kapsamında, mevzuat ve yönetmeliklerdeki farklılıkları tespit etmek amacıyla Türkiye ile Almanya ve İngiltere'deki uygulamalar karşılaştırılmaktadır. Bunun için mevcut yöntemlerin Türkiye ve diğer ülkelerdeki uygulamaları ve dayalı oldukları düzenlemeler incelenmiştir. Bu farklılıklardan yola çıkılarak yenilikçi yaklaşımların Türkiye'de nasıl kullanılabileceği tartışılmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de sürdürülebilir enerji kullanımının arttırılması ve enerji verimliliğinin sağlanması için gerekli stratejik adımların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunu başarmak için Türkiye'de sürdürülebilirlik ilkelerinin yasal zorunluluklara dayalı olarak uygulanması, enerji verimliliğinin ve iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmaktadır. Mevcut politikaların yeterliliği ve enerji verimliliğinin ne şekilde dikkate alındığı bu araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, güncel sürdürülebilir enerji uygulama yöntemlerinin etkinliğini değerlendirmek için örnek uygulamalara yer verilmiştir. Bu örneklerde, üç ülkenin sürdürülebilir mimarlık alanındaki, maddi sınırların etkisinde olmadığı kamu yapılarındaki uygulamalar ele alınmıştır. Bu örneklere ek olarak Türkiye'deki bakanlıkların hazırladığı rehberler ile yönetmeliklere ne ölçüde fayda sağlanabileceği incelenmiştir. Bu incelemeler, Türkiye'deki uygulanan sürdürülebilir enerji politikalarının gelişimini analiz etmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de sürdürülebilirlik uygulamalarının geliştirilebileceği konularla ilgili somut önerilerde bulunulmuş ve gelecekteki sürdürülebilir bina politikaları çerçevesinde yönetmelik ve mevzuatların verimli hale getirilmesi hakkında bilgi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the regulations and legislative practices in Türkiye are evaluated within the framework of sustainability and energy efficiency in the context of architecture. Through out this research, the practices in Türkiye, Germany and England are compared in order to determine the differences in the regulations and legislations. For this, the practices of the existing methods in Türkiye and other countries and the regulations they are based on are examined. Based on these differences, it is discussed how innovative approaches can be used in Türkiye. In this context, it is aimed to determine the strategic steps required to increase sustainable energy use and ensure energy efficiency in Türkiye. In order to achieve this, the implementation of sustainability principles in Türkiye based on legal obligations and suggestions are made for energy efficiency and improvement. The adequacy of the existing policies and how energy efficiency is taken into consideration constitute the focus of this research. Within the scope of the study, related cases are evaluated in order to understand the effectiveness of current sustainable energy application methods. In these examples, the applications in public buildings in the field of sustainable architecture in three countries, which are not affected by material boundaries, are discussed. In addition to these examples, the extent of how the guides prepared by the ministries in Türkiye can benefit the regulations is examined. These studies are of great importance in terms of analysing the development of sustainable energy policies implemented in Türkiye. In this study, concrete suggestions are made on the subjects where sustainability practices in Türkiye could be improved. Information are also provided on how to make the regulations and legislations more efficient within the framework of future sustainable building policies.