MEB 5.sınıf fen bilimleri ders kitabının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the Ministry of exacution 5th grade science course book according to teachers' opinions
- Tez No: 567997
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yenilenen öğretim programlarına göre hazırlanmış olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders kitabının amaçlanan hedefe ne kadar ulaştırdığını uygulayıcısı olan öğretmenlerin görüşlerini alarak değerlendirmektir. Kitabın değerlendirilmesi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fen Bilimleri Ders Kitabı ile ilgili olarak, Görsel Tasarım ve Görsel unsurlar, Bilimsel Süreç Becerileri,Yaşam Becerileri,Mühendislik ve Tasarım Becerileri kazanımları, Yapılandırmacı Yaklaşım Felsefesine uyumluluk ,Ölçme ve Değerlendirme ile Dil ve Anlatım açılarından öğretmen görüşlerinin alınacağı maddeler hazırlanmıştır. Bu maddeleri içeren ankette üçlü likert tipi ölçek kullanılmıştır. İkinci bölümde ise öğretmenlerin görüşlerini yazılı bir şekilde ifade etmelerini sağlayan açık uçlu iki soru yöneltilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan Fen Bilimleri dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Türkiye'deki bazı illerde görev yapan Fen Bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin yeni programla ilgili görüşlerinin alınması da programın uygulayıcısı olmalarından dolayı ayrı bir önem arz etmektedir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak yüzde ve frekans değerleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Nitel verilerin analizi için ise betimsel analiz metodu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the opinions of teachers who are the implementers of the 5th Grade Science Textbook which is prepared according to the curriculum of the Ministry of Education in 2017. Evaluation of the book consists of two parts. In the first chapter, the materials to be taken from the viewpoints of Visual Arts and Sciences, Scientific Process Skills, Life Skills, Engineering and Design Skills, Compliance with Constructivist Approach, Measurement and Evaluation, Language and Expression were prepared. A triple likert type scale was used in the questionnaire. In the second part, two open-ended questions were asked to enable teachers to express their opinions in a written way. The population of the Science and Technology Research who served in different provinces of Turkey is composed of teachers. The sample of the study consisted of Science teachers working in some provinces in Turkey. Taking these teachers' opinions on the new program is of particular importance since they are the practitioners of the program. In the analysis of the data, percentage and frequency values were calculated by using SPSS program. For the analysis of qualitative data, descriptive analysis method was applied.