Une recherche d'une interpretation alternative du concept chôra dans le timee de Platon : Une critique de la tradition platonicienne
Platon'un timaios diyaloğundaki khôra kavramının alternatif bir yorumunun izinde: Geleneksel platonculuğun eleştirisi
  1. Tez No: 568005
  2. Yazar: AYSU AGGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ORHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, Platon'un Timaios diyalogundaki khôra kavramının geleneksel yorumuna, alternatif bir yorum sunar. Zira Platoncu geleneksel yorum, khôra'yı tümden edilgen bir madde olarak değerlendirir. Ancak khôra'nın yalnızca edilgen bir madde olarak yorumlanması, kimi sorunlar taşımaktadır. Bu sorunlar, khôra'nın ikili ayrımların ötesinde ele alınması ve her türden ikiliğin ötesine veya berisine düştüğünü gösterilmesiyle aşılır. Sonuç olarak, üçüncü tür olarak khôra, Platoncu geleneksel yorumun iddia ettiği gibi, salt edilgen bir madde olarak yorumlanamaz, khôra'yı doğru anlamak için, onu etken ve edilgen türünden ikiliklerin berisinde veya ötesinde yeniden düşünmek gerekir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an alternative interpretation to the traditional interpretation of the concept of chôra in the dialogue of Timaeus. Regarding the traditional Platonic interpretation, the chôra is a passive matter, but we maintain that it cannot be interpreted as passive. In order to achieve this goal, we will first focus on the role attributed to it in the history of philosophy, and the problems arising from this interpretation of the chôra will be discussed. The chôra must be interpreted beyond and below all the dichotomies.