Türkiye'de e-ticaretin ülke ekonomisi üzerine etkisi
The effectthe effect of e-commerce on the country's economy in Turkey
  1. Tez No: 568025
  2. Yazar: BURÇİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı e-ticaret hacminin yıllar içinde yaşadığı gelişim süreci ile ülkemizdeki ekonomik kalkınmaya olan etkisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Bu araştırma Türkiye özelinde yapılmıştır. Bu anlamda ilk olarak literatür taraması yapılmış ve e-ticaretin hangi ekonomik verileri etkilediği ortaya konmuştur. Literatür taramasını takiben 4 yerli, 2 uluslararası olmak üzere toplam 6 e-ticaret platformu ülke ekonomimize katkıları bakımından detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yerli e-ticaret platformlarının yabancı e-ticaret platformlarına nazaran ekonomiye daha direkt katkılarının olduğunu buna karşılık yabancı e-ticaret platformlarının dolaylı ekonomik katkılarının olduğunu söylemek mümkündür. Yerli e-ticaret platformlarının en önemli ekonomik katkılarının başında yaratmış oldukları istihdam, ödedikleri vergiler, KOBİ'lere verdikleri destekler, kadın girişimci destekleri, enflasyonla mücadele ve AR-GE yatırımları gelmektedir. Yabancı e-ticaret platformlarının ekonomik katkıları ise temelde e-ihracat, global ticaret ve muhtemel istihdam noktalarındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of e-commerce volume on economic development in our country and its development process. This research was conducted in Turkey. In this sense, firstly, literature review has been made and which economic variables affect e-commerce has been revealed. Following the literature review, a total of 6 e-commerce platforms, 4 domestic and 2 international were examined in detail in terms of their contribution to the national economy. According to the results of the research, it is possible to say that domestic e-commerce platforms have more direct contribution to the economy than foreign e-commerce platforms, whereas foreign e-commerce platforms have indirect economic contributions. The most important economic contributions of domestic e-commerce platforms are increasing employment, taxes they pay, support to SMEs, women entrepreneurs' support, contributions to anti-inflation program and R&D investments. The economic contributions of foreign e-commerce platforms are mainly e-export, global trade opportunities and possibility of increasing employment.