İktisadi bir kavram olarak öznel iyi oluş ve dindarlık
Subjective well-being as an economic consept and religiosity
- Tez No: 568035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT SEZGİN, DOÇ. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İktisadi faaliyetlerin temelini oluşturan mal ve hizmet üretim varlığının mutluluğa endekslenmesi ile 'öznel iyi oluş' kavramının iktisat literatüründeki önemi giderek artmıştır. Diğer taraftan dindarlık ise, öznel iyi oluşu açıklayan en önemli değişkenler içerisindedir. Bu sebeple, öznel iyi oluş ile dindarlık arasındaki pozitif bir ilişkinin olduğu bu çalışmanın ana düşüncesini oluşturmuştur. Bireyin hayatını bütünüyle etkisi altına alan dinin, bireyin sosyalleşme ihtiyacını karşılaması, hayatına anlam katması ve ihtiyaç duyduğu meditasyon işlevini üstlenmesi sonucunda öznel iyi oluş ile dindarlık arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu bu çalışmada gösterilmiştir. Çalışmada öznel iyi oluş iki farklı yaklaşımla incelenmiştir. Bireylerin hayatlarını bir bütün olarak değerlendirip hayatları ile ilgili yargıda bulunmaları; bilişsel öznel iyi oluş (yaşam memnuniyeti) kavramı ile ifade edilirken, bireylerin yaşamlarından aldıkları haz ve zevk duyguları; duygusal öznel iyi oluş (mutluluk) kavramı ile ifade edilmiştir. Bu tez çalışmasında öznel iyi oluşu açıklayan değişken olarak kabul edilen 'dindarlığın' genel bir kavram olarak açıklanmasından ziyade, bireylerin sosyal ve ruhsal hayatını etkileyen bütüncül bir kavram olarak açıklanması tercih edilmiştir. Daha güvenilir sonuçlar elde etmek için dindarlık bileşenlere ayrılarak öznel iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi uygun görülmüştür
Özet (Çeviri)
The importance of the concept of subjective well-being has become increasingly important in the economic literature by indexing the production of goods and services, which constitute the basis of economic activities, to happiness. On the other hand, religiosity is one of the most important variables explaining subjective well-being. Therefore, the main idea of this study is that there is a positive relationship between subjective well-being and religiosity. It is shown in this study that there is a positive and statistically significant relationship between subjective well-being and religiosity as a result of the fact that religion, which completely affects the life of the individual, meets the socialization needs of the individual, adds meaning to individual's life, and undertakes the meditation function that individual needs. In this study, subjective well-being was examined with two different approaches. Evaluating the lives of individuals as a whole and making judgments about their lives is expressed with the concept of cognitive subjective well-being (life satisfaction), while the enjoyment and pleasure of individuals received from their lives is expressed with the concept of emotional subjective well-being (happiness). In this thesis, it is preferred to explain the religiosity, which is accepted as the variable explaining subjective well-being, as a holistic concept affecting the social and spiritual life of individuals rather than explaining it as a general concept. In order to obtain more reliable results, it is appropriate to examine the effect on subjective well-being by separating the components of religiosity.