Hizmet pazarlaması bağlamında muhasebe mesleğini kolaylaştıran uygulamaların meslek mensupları açısından değerlendirilmesi: Kocaeli bölgesi uygulaması
Evaluation of the electronic applications that facilitate accounting profession in terms of independent accountant and financial advisors in the context of service marketing: Kocaeli case
  1. Tez No: 568034
  2. Yazar: ELİF NAZLI BAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR YARLIKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
2000'li yılların başlarından itibaren elektronik ortamda tutulan kayıtlara devletler tarafından verilen önemin artması ve yeni teknolojik uygulamaların gündeme sürekli gelmesi, geleneksel anlamda faaliyetlerini yürüten Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) açısından bir takım zorunluluk ve zorlukları da beraberinde getirmektedir. SMMM'ler ortaya çıkan süreçlerde mükelleflerin bilgilendirilmesi, adaptasyon, kullanım gibi zorluklar nedeniyle farklı eğitim süreçlerine dahil olmaktadır. Bunun yanı sıra, mükelleflerinin de ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak pazarlama faaliyetlerini de farklılaştırmaktadırlar. Bu amaç doğrultusunda, çalışma SMMM'lerin verdikleri hizmetlerin kalitesinin arttırılmasında ve pazarlama faaliyetlerinin etkin hale getirilmesinde etkili olabilecek faktörlerin incelemeyi amaçlamıştır. Teknoloji kabul modellerinin en güncel hali olan ve kullanıcıların yeni teknolojileri benimsemesi üzerinde etkili olan faktörleri belirlemede yardımcı olan Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi, çalışma kapsamında ele alınan sorulara cevap bulmak için kullanılmıştır. Literatür Taramasına dayalı olarak hazırlanan anket formu Kocaeli'nde faaliyet gösteren SMMM üyelerine uygulandı ve ankete toplam 182 üye katıldı. SPSS paket programı kullanımı ile elde edilen anketin analiz sonuçları SMMM'lerin yeni uygulamaları geçmişteki alışkanlıklarına benzerliği ve bu uygulamalardan elde edecekleri çıktılar bakımından değerlendirdiklerini göstermektedir. Hipotez testleri sonucunda, alışkanlık faktörü ve kullanım ve davranışı etkileyen performans beklentisi faktörünün ve alışkanlık faktörlerinin hem hizmet gösterdikleri pazar hem de yerine getirdikleri pazarlama faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından SMMM'ler adına zorunlu bir uygulama olan elektronik muhasebe işlemleri açısından çok önemli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 2000s, the increasing importance given by the states to the electronically kept records and the coming to the fore of new technological applications to accounting-based systems continuously have brought a number of necessities and challenges to the Independent Accountant and Financial Advisors (IAFA) which carry out their activities traditionally. IAFAs are involved in various training processes due to difficulties like informing taxpayers, adaptation and usage in the emerging processes. In addition to this, they also differentiate their marketing activities by taking into consideration the needs of their taxpayers. In line with this purpose, the study aims to investigate the factors that have impact on the improvement of service quality offered by IAFAs, as well as to determine the factors that may be effective in activating the marketing activities of them. The Unified Technology Acceptance and Use Theory, which is the most up-to-date technology adoption model and also helps to the users in determining the factors that influence the adoption of new technologies, is used to find answers to the questions discussed in the scope of the study. The questionnaire form, which was prepared based on a literature review was applied to the members of the IAFA operating in Kocaeli and a total of 182 members were participated in the questionnaire. The analysis results of questionnaire, which was obtained through the usage of SPSS package program; shows that IAFAs evaluate new applications in terms of their similarity to the habits of them and outputs obtained from these new applications. As a result of the hypothesis tests, it was determined that the habit factor and the performance expectancy factor affecting behavior and usage are vital for electronic accounting procedures which is a compulsory application on behalf of IAFAs in terms of the sustainability of both the market they serve and the marketing activities they carry out.