Cinsiyete duyarlı bütçe algısı: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi üzerine bir çalışma
Perception of gender sensitive budgeting: a case study on aydin Adnan Menderes Uni̇versity
- Tez No: 568037
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme kadın ve erkeklerin ihtiyaçlarının eşit ve adil karşılanmasını, yükümlülüklerinin de aynı şekilde hakça dağıtılmasını öngören bir bütçeleme anlayışıdır. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme sadece kadınlara yönelik ayrı bir bütçeyi öngörmemekte, farklı kesimlerin farklı ihtiyaçları olabileceğini göz önünde bulundurarak kamu kaynaklarının toplumun bütününce eşit olarak kullanılabileceği bir bütçeleme anlayışını ifade etmektedir. Toplumların değişen ihtiyaçlarına paralel olarak bütçe sistemleri de değişmiş ve günümüze kadar pek çok bütçeleme sistemi kullanılmıştır. Bütün bu bütçe çeşitlerinin ortak tarafı devletin kamu yararını gerçekleştirmek, en etkin sonuca ulaşabilmek için gelir toplaması ve harcamalar yapmasıdır. Gelir ve harcamaları dengede tutan bütçeler sosyal politikaların gerçekleştirilebilmesi için de araç olarak kullanılmaktadır. Dünyada da küreselleşmenin, bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelerin etkisiyle kamu yönetimi alanında yeni reformlar yapılmaya başlanılmıştır. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme daha etkin ve daha verimli bir kamu hizmeti sunulabilmesi için yapılan reform konularından biridir. Tez çalışmasının amacı cinsiyete duyarlı bütçeleme hakkında genel bilgileri ortaya koymak ve üniversitelerde görevli çalışanların bu konu hakkındaki tutumlarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda, Adnan Menderes Üniversitesi, üniversite öğrencileri ve üniveriste çalışanları ile anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender-sensitive budgeting is an understanding of budgeting that foresees the equal and fair fulfillment of the needs of women and men as well as their obligations to be distributed equally. Gender-sensitive budgeting does not only envisage a separate budget for women, but also implies a budgeting approach where public resources can be used equally by society, considering that different sectors may have different needs. In parallel with the changing needs of societies, budgetary systems have also changed and many budgeting systems have been used to date. The common side of all these types of budget is to realize the public interest of the state and to collect income and to make expenses in order to reach the most effective result. The budgets that balance income and expenditures are also used as tools to realize social policies. With the impact of globalization, developments in science and technology in the world, new reforms have been started in the field of public administration. Gender-sensitive budgeting is one of the reform issues for providing a more efficient and more efficient public service.