Mikro öğretim ve video-örnek olay etkinliklerinin öğretmen adaylarının genel ve özel alan eğitimi yeterliklerine katkısı
Contribution of micro-teaching and video-sample event activities ao teacher candidates general and private field education qualifications
- Tez No: 568044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma ile Eğitim Fakültelerinde yürütülen öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında uygulanan mikro öğretim ve video-örnek olay etkinlikleri kullanımının İlköğretim Fen Programlarında yer alan mesleki nitelik ve becerilerin kazandırılmasındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak mesleki nitelik ve becerilerin doküman analizi yapılarak tespit edilmiştir. Nitel veriler öğretmen adaylarının uygulamalarının yapılandırılmış gözlemlerinden elde edilmiştir. Araştırmaya Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi, Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencileri dâhil edilmiştir. Araştırma verileri 2016-2017 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında yürütülen öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında uygulanan mikro öğretim ve video-örnek olay etkinliklerinin incelenmesi ile elde edilmiştir. Ayrıca araştırma verilerine ulaşmada aynı programda eğitim gören son sınıf öğrencileri tarafından gerçekleştirilen öğretmenlik uygulamaları analizinden de yararlanılmıştır. Uygulamalar esnasında kamera kayıtları çekilerek, alan notları değerlendirilmiştir. Çalışmada, mikro öğretim etkinlikleri ile video-örnek olay etkinliklerinin öğretmen adaylarına kazandırması beklenen mesleki yeterlik ve niteliklerine olan katkıları arasında bir fark olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğretmen adayları çalışmanı başında adayı bulundukları okulda ders uygulaması gerçekleştirmiştir. Ders kayıtları öğretmenlere izletilmiş ve incelenmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde mesleki becerilerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmaların ardından, bu nitelik ve becerilere mikro- öğretim etkinliklerinin, video-örnek olay etkinliklerine göre daha yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle öğretmen adaylarının, kendilerinden beklenen nitelik ve beceriye sahip olabilmeleri için video-örnek olay etkinliklerinin öğretmen yetiştirme programlarına dâhil olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the use of micro teaching and video-sample event activities within the scope of the teaching practice carried out in the faculties of education in gaining the professional qualifications and skills in the Primary Science Programs. For this purpose, firstly these qualifications and skills were determined by document analysis. Qualitative data were obtained from the structured observations of teacher candidates' practices. This research, Pamukkale University Faculty of Education, Mathematics and Science Education, Science Teaching Department 2016-2017 academic year spring semester teaching teaching practice lesson there micro teaching and video-program activity activity design and education in the finalized analysis of teaching practices. During the applications, field notes were evaluated by taking them to the camera. As a result, it has been tried to determine whether there is a difference between the contribution of micro-teaching activities and video-sample event activities to the professional qualifications and qualifications expected of teacher candidates. When the data obtained from the first applications of teacher candidates were examined, it was determined that their professional skills were less than expected. After the studies, it has been concluded that micro-teaching activities contribute to these qualifications and skills less than video-case studies. For this reason, it is concluded that pre-service teachers should be involved in teacher training programs in order to have the qualifications and skills expected of them.