Kentleşme süreci ve sosyal sermaye etkileşimi
The urbanization process and social capital interaction
- Tez No: 568045
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kent; belli bir nüfus yoğunluğunun ve heterojenliğin yaşandığı; ekonomik, sosyal ve kültürel çeşitliliğin yerleştiği, birey olgusunun ortaya çıktığı coğrafi mekânlar olarak görülmektedir. Kentleşme ise kent olmaya giden bir süreç olarak, insanların davranış ve ilişkilerinde kentlere özgü değişikliklerin olduğu, sürekli bir şekilde sosyal kurumları da içine alarak değişimlerin yaşandığı bir süreç olmuştur. Bu süreçte, bireyin yalnızlık ve güvensizlik duyguları oluşmaya başlamış ve devamında birçok toplumsal sorunun da oluşmasına sebep olmuştur. Kentleşme sürecinin her aşamasının sosyal sermaye ile ilişkili olduğunu ve ortaya çıkan sorunların çözümünde de, sosyal sermayenin katkısının olabileceğini düşünmekteyiz. Çünkü toplumsal hayattaki tüm değişimlerde sosyal sermeyenin etkisinin olduğu kanısındayız. Bu çalışmada da kentleşme sürecini ve sosyal sermayenin birbiriyle nasıl etkileşimde olduğunu incelemeye çalışacağız. Öncelikle amacımız, kentleşme sürecinde göz ardı edildiğini düşündüğümüz sosyal sermaye olgusuna dikkat çekerek, sağlıklı bir kentleşme sağlanabilmesi için sosyal sermayeyi oluşturan; güvenirlik, saygınlık, kabul görme, görev bilinci, merhamet, değer verme, karşılıklı konuşma, paylaşma, katılım, esneklik, işlemsel eşitlik, vatandaşlık ve ortaklık bilinci gibi unsurlara nasıl işlerlik kazandırılabileceği yönünde sonuç çıkarmaya çalışmaktır. Bu çalışmayı gerçekleştirirken kentleşme sürecinde sosyal sermayenin ekonomik etkilerini, siyasal yaşama etkilerini, eğitim-öğretim ve toplumsal hayata etkilerini karşılıklı olarak incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The city is seen as geographical places where there is a certain population density and heterogeneity, where economic, social and cultural diversity is settled, and the individual phenomenon emerges. Urbanization as a process to become a city,has been a process in which changes in people's behavior and relations have been taking place by taking social institutions into a continuous way. In this process, feelings of loneliness and insecurity of the individual started to develop and caused many social problems. We think that every stage of the urbanization process is related to social capital and social capital may contribute to the solution of the emerging problems. Because we believe that social capital has an effect on all changes in social life. In this study, we will try to examine the process of urbanization and how social capital interacts with each other. First of all, our aim is to draw attention to the social capital phenomenon which we think is neglected in the process of urbanization and to create a social capital for a healthy urbanization; and to try to draw conclusions on how to act on elements such as reliability, respectability, acceptance, duty awareness, compassion, valorization, conversation, sharing, participation, flexibility, operational equality, citizenship and partnership awareness. While performing this study, we will try to examine the economic effects of social capital, its effects on political life and the effects of social capital on education and social life.