Analysis of filament wound cylinders against torsion
Filamin sargı yöntemiyle üretilmiş silindirlerin burma yükü altında analizi
  1. Tez No: 56805
  2. Yazar: VOLKAN KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVEND PARNAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
oz BURMA ALTINDAKİ ELYAF TAKVİYELİ KOMPOZIT BORULARIN ANALİZİ Kus, Volkan Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bolumu Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Levend Parnas Eylül 1996, 120 sayfa Bu çalışmada uc değişik sargi biçimi ve sargi acisina sahip olan ve filaman sargi yöntemi ile üretilmiş E-Cam, S2-Cam, Aranad ve Karbon / Epoksiden yapilmis kompozit boruların burma yuku altındaki etkisi incelenmiştir. Deneyler, eksenel yöndeki hareketi serbest bırakarak, numunenin bir ucuna burma momenti uygulamak sureti İle yapilmistir. Ayrica çalışmada ince cidarli kabuk teorisini esas alan analitik calismalar ile elastisite formulasyonlari da sunulmuştur. Deneysel ve analitik çalışmalar, sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen sonuçlar ile karsilastirilmistir. Kompozit borularda önemli olan kalinlîk ve cap gibi parametrelerin etkisi değişik değerler için denenmiş ve sonuçta ince borularda boru uzunluğunun kalinlik boyunca gerilme ve gerinim sabitliğineetkisi olmadigi, orta kalmaktaki borularda doğrusal olmayan davranisin basladigi fakat boru uclarindan itibaren borunun capi kadar olan mesafe dişindaki geyc alaninda gerilme ve germim değerlerinin ince cidarli kabuklar teorisi ile hesaplanabileceği kararma varilmistir. Karbon/epoksi numunelerin diğer malzemelere oranla daha buyuk kayma modulusune sahip olduğu gözlemlenmiş ve en iyi sonuçlar ± 45° sarim acisina sahip numunelerde elde edilmiştir. Kolaylık acisindan katmanlar arasi kayma gerilimi ve radyal gerilimin, geyc uzunluğu boyunca olmadigi varsayilmis ve bu varsayim sonlu elemanlar metodu üe dogrulanmistir. Anahtar kelimeler : Kompozit yapılar, elyaf sargili silindirler, burma, gerilme, gerimin, geyc, tork, helis acisi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSISOF FILAMENT WOUND CYLINDERS AGAINST TORSION Kus, Volkan M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Levend Parnas September 1996,120 pages The response of E-Glass, S2-GBass, Aramid, and Carbon / Epoxy filament wound composite tubes whh tiıree different lamination sequences and three different helix angles against püre torsional loading has been investigated. Experimente have been performed by applying tvvisting moment at the free end wWch is free to extend ör contract along longitudmal axis. Stress analysis using thin-shell analysis and elasticity formulations have also been presented. Experimental and analytical results were compared with finite element results. The effect of two geometrical parameters have also been investigated and it has been conchıded mat stresses are unifonn for tubes having small thickness. Non umformity of stresses has been observed in tubes having moderate thickness, iühowever, stresses can stifl be predicted by thin walled theories in the gage section which is öne diameter distance away from the ends of Öıe tube. Resıüts show tiıat carbon/epoxy specimens have the highest shear modulus among the others and best resıüts were obtained for specimens with ± 45° winding ang^es. Interlaminar shear stresses and radial stresses, for afl practical purposes, are assumed to be non-existent in tbs gage length and this has been confirmed by Ihe fimte element analysis. Keyvvords : Fflament wound cylinders, torsion, stress, strain, shear gauge, torcpıe, helix angle.