A Computer aided tool for relational database normalization
İlişkisel veri tabanlarını normalize eden bilgisayar destekli bir araç
- Tez No: 56804
- Danışmanlar: DR. FERDA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz İLİŞKİSEL VERİ TABANLARINI NORMALİZE EDEN BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİR ARAÇ Şengezer.Tuğrul Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Dr. Ferda Alpaslan Ocak 1996, 103 sayfa Veri tabanı tasarımı önemli bir faaliyettir çünkü Veri Tabanı Yönetim Sisteminin performansı büyük ölçüde düzgün bir veri tabanı tasarımına bağlıdır ve normalizasyon veri tabanı tasarımının önemli bir safhasını oluşturur. Bu yüksek lisans tezinde CARDAN: İlişkisel veri tabanlarını normalize edecek bilgisayar destekli bir araç üzerinde çalışılmış ve uygulanmıştır. CARDAN, ilişkisel veri tabanı tasarımcılarının normalize edilmiş veri tabanı yaratmalarını sağlayacak ve bu şekilde veri tabanının güncelleştirilmesi esnasında meydana gelebilecek anormallikleri ve veri tekrarlamarını engellemelerini sağlayacak bir araçtır. CARDAN, veri tabanı tasarımcılarının görüntüsel bir ortamda çalışırken veri tabanlarını seçecekleri gerçek bir veri tabanı yönetim sistemi ile oluşturmalarına imkan vermektedir.CARDAN kullanıcı tarafından girilen ilişkiler ve buna bağlı fonksiyonel tanımlamalara dayanarak normalize edilmiş modeller önerir, kullanıcının sistem kapsamına giren konulardaki sorularına cevap verir ve uzman sistemlerin en önemli özelliklerinden biri olan yapılan işlemleri gerekçelendirir. Uygulama Windows altında çalışan Visual Basic 3.0 programlama dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fonksiyonel Bağımlılık, ilişkisel Veri Tabanı, Normalizasyon, Veri Tabanı Tasarımı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER AIDED TOOL FOR RELATIONAL DATABASE NORMALIZATION Şengezer, Tuğrul M.S., Department of Computer Engineering Supervisor: Dr. Ferda Alpaslan January 1996, 103 pages Designing a database is an important activity because the' performance of a DBMS heavily depends on the proper design of the database, and normalization is öne of the important phases of database design. in this thesis CARDAN: A Computer Aided Tool for Relational DAtabase Normalizitaion has been studied and implemented. CARDAN is a tool for database designers to create normalized relations to minimize update anomalies and data redundacy. CARDAN allovvs designers create their databases in a DBMS that they choose while they can work on a visual environment. CARDAN proposes normalized relations with respect to the given relation and functional dependencies by the user, ansvver questions that fail İÜvvithin the domain of the system, and reason results, which is öne of the most important characteristic of an expert system. The implementation has been done by using Visual Basic 3.0 vvhich is an under Windows programming language. Keywords : Database Design, Functional Dependency, Normalization, Relational Database.