Hastanelerin performansı ve kaynak yönetimi ile hastane yöneticilerinin örgütsel özdeşleşme ve bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assessment of relationship between hospital performance and resource management with the level of hospital managers' organizational identification and commitment
- Tez No: 568059
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Hastanelerde performans ve kaynak yönetimi kavramları sağlık harcamalarının sürekli artması sebebiyle son yıllarda daha fazla önem kazanarak hem örgüt hem de yönetici özellikleri ile ilişkileri konusunda yapılan çalışmalara gereksinim duyulmuştur. Bu çalışmada; hastane ve yönetici özellikleri, yönetici örgütsel özdeşleşme ve bağlılık düzeyleri ile hastane performans ve kaynak yönetimi kapasitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, İstanbul ve Ankara illerindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı 41 hastane ve 232 hastane yöneticisi üzerinde yapılmıştır. Çalışmada birincil ve ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. Birincil veri kaynağı olarak anket yöntemi kullanılarak yöneticilerin demografik özellikleri, örgütsel ve mesleki bağlılıkları, özdeşleşme düzeyleri ile çalıştıkları hastanenin kaynak yönetimi kapasitesi ve algılanan performans düzeyine ilişkin görüşleri belirlenmiş, ikincil veri kaynağı olarak ise araştırma kapsamındaki hastane istatistiklerine başvurularak hastanelerin özelliklerine ve objektif performanslarına ilişkin veriler elde edilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda; hastanelerin faaliyet süresinin ve yöneticilerin örgütsel özdeşleşme düzeylerinin hastanelerin algılanan performans düzeyleri üzerinde, hastanelerin türü ve hizmet sunduğu tıp uzmanlığı sayısının objektif performans düzeyleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur (P0,05). Hastanelerin kaynak yönetimi kapasitesi üzerinde ise hastane yöneticilerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin güçlü bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır (P0,05).
Özet (Çeviri)
Due to the continuous increase in health expenditures, the concept of performance and resource management in hospitals has gained more importance in recent years and studies on the relationship between both organizational and manager characteristics have been needed. In this study; the relationship between organizational commitment, professional commitment and organizational identification levels of hospital managers and hospital performance and resource management capacity were investigated. The study was conducted on 232 managers in 41 hospitals in Istanbul and Ankara. Primary and secondary data sources were used in the study. Using the survey method as the primary data source, the demographic characteristics, organizational and professional commitment, identification levels of the managers and the hospital resource management capacity and perceived performance level were determined. As a secondary data source, data on hospital characteristics and objective performances were obtained by applying hospital statistics. As a result of the evaluation; it was observed that the number of hospital type and the number of medical specialities were significantly effective on objective performance (P 0.05). On the resource management capacity of the hospitals, it was concluded that the organizational commitment levels of hospital managers have a strong effect (P 0.05). In addition, it has been examined whether the resource management capacity of hospitals has an mediating effect on perceived and objective performance.