Osmanlı basınında Bâb-ı Ali baskınının temsili
Representation of the raid of Bâb-i Alî in the Ottoman press
- Tez No: 568060
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Basın özgürlüğü, matbuatın hayatımıza girişinden beri tartışılan bir konudur. Günümüzde basın dördüncü kuvvet olarak nitelendirilmektedir. Siyasi hayattaki gelişmeler basın üzerinde de etki bırakır. Özgür bir siyasi ortam aynı zamanda özgür bir basın yayın hayatı anlamına gelmektedir. Bâb-ı Âli Baskını'nın ardından gelen dönem ise Osmanlı tarihindeki en baskıcı dönemlerden biridir. İttihatçılar, başa gelmeden önce Abdülhamit istibdadını eleştirmişlerdir. Yönetim onların eline geçtikten sonraysa kendileri de baskıcı bir yönetimi benimsemişlerdir. Bu çalışmada ise Alemdar, İkdam, Serbesti, Tasvir-i Efkar ve Tercüman-ı Hakikat gazetelerinin Bâb-ı Âli Baskınından nasıl söz ettikleri, gazetelerde Bâb-ı Âli Baskınına nasıl ve ne kadar yer verildiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of speech has been disscussed ever since estabishment of press. Today press or media is described as fourth force. Every political development has an effect on press. Free politics means free media. After the Raid of Bab-ı Ali Ottoman Empire experienced one of the most oppressive period of its history. In this thesis we try to analyze some of the important newspapers and find out how they represent the Raid of Bab-ı Ali. Selected newspapers are Alemdar, İkdam, Serbesti, Tasvir-i Efkar and Tercuman-ı Hakikat.