Hikâyet-i Yâ'kub ve Yûsuf Aleyhisselam (Giriş-metin-dizin-tıpkıbasım vr. 1b-35a)
Hikâyet-i Yâ'kub ve Yûsuf Aleyhisselam (Intruduction-text-index-facsimile p. 1b-35a)
- Tez No: 568058
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL HASENE KÜLTÜRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Yazmaları Atatürk Kitaplığı K. 1297 numara ve Ḥikāyet-i Ya'kūb ve Yūsuf Aleyhi's-selām adıyla kayıtlı eser üzerinde çalışılmıştır. Eser 108 varaktan oluşmaktadır. Eserin müstensihi Hafız Osman bin Ömer Efendi'dir. Ne zaman yazıldığı bilinmemektedir. Hz. Yusuf kıssası, kutsal kitaplarda yer alıp nesilden nesile sözlü ve yazılı olarak aktarılan ve birtakım dersler çıkarılan, kaynağını kutsal kitaplardan alması dolayısıyla birçok toplum tarafından ilgi gören bir eserdir. Bu tezi hazırlamaktaki amaç, eserin konusu ve söz varlığı açısından önemini ortaya koymaktır. Tez dört bölümden oluşmaktadır: giriş, metin, dizin ve tıpkıbasım. Giriş bölümünde eser hakkında bilgiler verilmiştir. Metin bölümünde eser, çeviri yazıya aktarılmış, yazım ve noktalama hususları da günümüz kurallarına uygun olarak uygulanmıştır. Dizin bölümünde eserin söz varlığını ortaya koymak adına gramatik bir indeks hazırlanarak, alfabetik olarak dizilmiştir. Ayrıca çalışmamızın sonuna eserin çeviri yazıya aktarılan 1b-35a varaklarının tıpkıbasımı eklenmiştir. Eser dönemin söz varlığını ve dil özelliklerini göstermesi açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the work registered with the number K. 1297 and name Hazā Ḥikāyet-i Ya'kūb ve Yūsuf Aleyhi's-selām in İstanbul Metropolitan Municipality Manuscripts Atatürk Library was examined. The work consists of 108 leaves. The scribal of the work is Hafız Osman bin Ömer Efendi. It is not known when it was written. The story of Hz. Yusuf is a work of interest to many societies since it takes its source from holy scriptures and has been quoted from generation to generation in oral and written forms -from which a set of lessons have been taken- . The aim of this study is to reveal the importance of this work in terms of its subject and vocabulary. The thesis consists of 4 chapters: Introduction, text, index and facsimile. In the introduction section the information about the work is given. In the text section, the work has been transcribed into transcription, writing and punctuation points have been applied in accordance with today's rules. In the index section, in order to reveal the vocabulary of the work, a grammatical index is prepared and arranged alphabetically. In addition, the facsimile of the leaves 1b-35a which were transcribed into transcription have been added at the end of the study. The work is very important in terms of revealing the vocabulary and the language characteristics of the period.