Katılım bankalarında müşteri tercihlerini belirleyen faktörler: Trabzon ilindeki katılım bankaları müşterileri üzerine bir araştırma
Factors determining customer preferences in participation banks: A research on customers of participation banks in Trabzon province
- Tez No: 568073
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Katılım bankalarının unvanlarındaki katılım kelimesi kar ve zarara katılma prensibine dayalı bir bankacılık sistemi olduğunu vurgulamaktadır. Katılım bankalarının ayırt edici özelliklerinin başında faize yer vermemeleri gelmektedir. Yani bu bankalar elindeki kaynaklara faiz ödemezler. Yapılacak her yatırım İslam çerçevesi içinde olacağından ahlaki ve insani değerlere saygılı olarak yapılmaktadır. Katılım bankaları bir malın ve hizmetin değerini ahlaki yönden ülke ekonomisi ve müşterilerinin çıkarlarını gözettikten sonra değerlendirerek finansman sağlamaktadır. Katılım bankacılığının daha ileriye taşınması, tüm bankacılık sektöründeki payının artırılması, yeni nesil ve çağın gereklerine uygun çözüm ortağı olabilmesi için müşterilerinin beklenti, görüş ve tercih önceliklerini dikkate alması gerekmektedir. Bu çalışma katılım bankalarının müşterileri tarafından tercih edilme nedenleri ve memnuniyet düzeylerini anlayabilmek üzere yapılmıştır. Araştırma Trabzon ilinde faaliyet gösteren Katılım Bankaları müşterilerine anket çalışması uygulanarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda müşterilerin; banka personelinin tutum ve davranışları, servis/hizmet kalitesi, güvenilirlik, banka personelinin ilgi ve beceri düzeyi, faizsizlik prensibi nedenlerden dolayı katılım bankalarını tercih ettikleri sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The participation word in the names of participation banks emphasizes that there is a banking system based on the principle of participation in profit and loss. The distinguishing features of participation banks are that they do not include interest. In other words, these banks do not pay interest to the resources they have. Since every investment to be made will be within the framework of Islam, it is done with respect to moral and human values. Participation banks provide the financing by evaluating the value of a good and a service after considering the national economy and the interests of its customers. In order for the banking sector to move forward, to increase its share in the whole banking sector, and to be the solution partner for the new generation and age requirements, it is necessary to take into consideration the expectations, opinions and preference priorities of its customers. In this study, it was conducted in order to understand the reasons and satisfaction levels of participation banks. The research was conducted by applying a survey to Participation Banks customers operating in Trabzon. As a result of the research, it was found out that customers preferred participation banks due to the attitudes and behaviors of the bank personnel, service / service quality, reliability, interest and skill level of the bank personnel and the principle of interest free.