Bireysel müşterilerin fon kullanımında katılım bankalarını tercih etme nedenleri üzerine Şanlıurfa ilinde bir araştırma
A study on the reasons of individual customers to prefer participation banks for fund usage in Şanlıurfa province
- Tez No: 781982
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde hizmet sektörünün en önemli kollarından bir tanesi bankacılık sektörü olup, bu grubun üyelerinden biri de katılım bankalarıdır. Bu bankaların işleyiş prensibi ve hizmet anlayışı birçok müşterinin katılım bankalarını tercih etmesinde rol oynamıştır. Bu çalışmanın amacı, bireylerin katılım bankalarını tercih etme nedenleri ile cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek, gelir ve eğitim durumu gibi demografik faktörler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Şanlıurfa ilinde faaliyet gösteren katılım bankalarından hizmet alan 410 bireyden veri toplanmıştır. Araştırmada ihtiyaç duyulan veriler online ve yüz yüze anket yöntemi ile elde edilmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek amacıyla faktörlerin basıklık çarpıklık değerleri kontrol edilmiştir. Ulaşılan değer -2 ile +2 arasında yer aldığından verilerin normal dağılım gösterdiği kabul edilmiştir. Bu doğrultuda araştırmada analizler, parametrik testler (t testi ve Anova) kullanılarak yapılmıştır. Müşterilerin katılım bankalarını tercih etme nedenlerinin alt faktörlerinden olan hizmet ve ürün politikası, faizsizlik prensibi ve tanıtımı ve alternatif dağıtım ve tutundurma kanalları ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Medeni durum açısından ise alternatif dağıtım ve tutundurma kanalları ve tahsis politikası ile medeni durum arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yaş ile bireylerin katılım bankalarını tercih etme nedenlerinin alt faktörlerinin tamamı arasında anlamlı bir farklılık tespit edilirken, meslek açısından ise kart politikası alt faktörü hariç diğer tüm alt faktörler ile yaş arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Gelir durumu açısından ise hizmet ve ürün politikası, alternatif dağıtım ve tutundurma kanalları ve tahsis politikası ile gelir arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ve son olarak ise eğitim ile bireylerin katılım bankalarını tercih etme nedenlerinin tüm alt faktörleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important branches of the service sector in our country is the banking sector, and one of the members of this group is participation banks. The operating principle and service understanding of these banks played a role in many customer's preference for participation banks.The aim of this study is to reveal whether there is a significant difference between the reasons why individuals prefer participation banks and demographic factors such as gender, age, marital status, occupation, income and education level. In line with the purpose of the research, data were collected from 410 individuals who received service from participation banks operating in Şanlıurfa. The data needed in the research were obtained by online and face-to-face survey method. The kurtosis skewness values of the factors were checked in order to determine whether the data were normally distributed. Since the obtained value is between -2 and +2, it was accepted that the data showed a normaldistribution. In this direction, analyzes in the research were made using parametric tests (t-test and Anova). A significant difference was found between the service and product policy, the interestfree principle and promotion, and alternative distribution and promotion channels, which are among the sub-factors of the reasons for customers to prefer participation banks, and gender. In terms of marital status, a significant difference was found between alternative distribution and promotion channels, allocation policy and marital status. While a significant difference was found between age and all sub-factors of the reasons why individuals prefer participation banks, a significant difference was found between age and all other sub- factors, except for the card policy sub-factor, in terms of occupation. In terms of income, a significant difference was found between service and product policy, alternative distribution and promotion channels, allocation policy and income. And finally, no significant difference was found between education and all sub-factors of the reasons why individuals prefer participation banks