Yenilikçi girişimlerin bölgesel büyümeye etkisi: Türkiye örneği
The effect of innovative initiatives to the regional growth: The case of Turkey
- Tez No: 568080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, yenilikçi girişimlerin, Türkiye'deki bölgelerin iktisadi büyüme süreçleri üzerindeki etkisini ekonometrik olarak incelemektir. Bu amaçla çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından düzey-1 olarak nitelenen 12 bölge, 2006-2016 yılları verileri kullanılarak amprik olarak analiz edilmiştir. Çalışma, Türkiye'deki bölgelerin büyüme süreçleri üzerine“yeniliklerin”olası etkilerini konu edinerek literatürdeki diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Bunun yanında, yakın geçmişten günümüze kadar kronik bir hale gelen Türkiye'deki bölgesel eşitsizlikler sorununun, yoğunlaşma hesaplamasıyla yenilikler açısından da tespiti çalışma içerisinde sunulmaktadır. Çalışmada kullanılan örneklem bölgelerde, alınan ve başvurusu yapılan patent sayıları verileri, yeniliklere temsilci olarak atanmıştır. Yeniliklerin büyüme üzerindeki olası etkilerinin tespit edilmesi için panel veri ve dinamik panel veri yöntemleri kullanılmıştır. Uygulama sonucu elde edilen bulgulara göre yenilikler ve genelde bir yenilikle sonuçlanan araştırma ve geliştirme yatırımlarının büyüme üzerine olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ancak ampirik analizler sonucunda Türkiye'de araştırma ve geliştirme yatırımlarının bir patent başvurusu ile sonuçlanmayabileceği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of innovative initiatives on regional growth in Turkey. For this purpose, 12 regions described as the level-1 by Turkish Statistical Institute, are examined by using empirical data sets covering the years 2006-2016. This study differs from previous literature especially by taking“innovations”to the centre of impacts that affect regional growth. Also, in this study regional disparities in Turkey identified in terms of innovation by using a concentration index. Furthermore, patent application numbers are assigned as proxies for innovations. In this study, panel data and dynamic panel data specifications are used to determine possible effects of innovations on regional growth. According to the findings, it can be said that innovations and research and development investments, which generally result in an innovation, have a positive effect on growth. However, empirical analysis also shows that research and development investments may not be resulted with a patent application in Turkey.