5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen çocukların cinsel istismarı suçu
Sexual exploitation of children in 5237 numbered Turkish Penal Code
- Tez No: 568079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada“5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nda Düzenlenen Çocukların Cinsel İstismarı Suçu”konusu analiz edilecektir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesinde düzenlenen ve 28.06.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6545 sayılı Kanun'un 59. maddesi ve 24.11.2016 tarihinde yürürlüğe giren 6763 sayılı Kanun'un 13. maddesi ile getirilen değişikliklerde gözetilerek çocukların cinsel istismarı suçunun tanımı, korunan hukuki yarar, suçun unsurları, cinsel istismar suçunun özel görünüş şekilleri ve suçun yaptırımı hakkında bilgi verilmesi amaçlanmaktadır. Çocukların cinsel istismarı suçunun unsurları suçun özel görünüş şekilleri yaptırımları birlikte irdelenecektir. Tezde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesi ile ilgili mevzuat hükümleri, Türk doktrininde yer alan eserler ve yargı kararları dikkate alınarak çalışma hazırlanacaktır. Suç mağdurlarının çocuk olmasından dolayı bu suçun soruşturulması ve kovuşturulması özel öneme sahiptir. Bu nedenle kanun koyucu tarafından çocuklara yönelik cinsel istismar suçu ayrı bir maddede düzenlenmiş ve bu suça yönelik ağır yaptırımlar konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, crime of sexual abuse of children in Turkish Penal Code No. 5237 will be analyzed. Regulated in article 103 of Turkish Penal Code No. 5237, and under the consideration of the changes made by article 59 of Code No. 6545 that has gone into effect in 28.06.2014 and article 13 of Code No. 6763 that has gone into effect in 24.11.2016, the aim of this thesis is to give information about the definition of crime of sexual abuse of children, protected legal benefit, elements of the crime, special appearance forms of sexual abuse crime and sanction on the crime. The elements of the crime of sexual abuse of children, special appearance forms of the crime and their sanctions will be examined together. In this thesis, the provisions of article 103 of Turkish Penal Code No. 5237 are prepared while the pertinent provisions of the relevant legislation, the related legal literature and judicial decisions in the Turkish doctrine are taken into consideration. As the victims of crime are children, the investigation and prosecution of this crime has a special importance. For this reason, the lawmaker regulates the crime of child sexual abuse in a single article and imposes heavy sanctions on this crime.