Yabani ve kültür semizotu (Portulaca oleracea L.) bitkisinin antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant properties of wild and cultured purslane plant (Portulaca oleracea L.)
  1. Tez No: 568112
  2. Yazar: AYLİN YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE ALEV KARAGÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada semizotu (Portulaca oleracea L.) bitkisinin antioksidan özelliklerinin araştırılması ve bu özelliklerin kültür de ve yabani türlerde değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda, incelenen parametrelere, örnek hazırlama tekniğinin (liyofilizasyon veya sıvı azot ile parçalama) ve ekstraksiyonunda kullanılan çözgen etkileri (su, metanol, etanol) hazırlanan ekstraktlarda araştırılmıştır. Ekstraktların antioksidan kapasitesi DPPH radikal süpürücü aktivite tayini, toplam fenolik bileşik tayini, toplam flavonoid tayini, toplam flavonol tayini, indirgeme gücü tayini, ferrik tiyosiyanat yöntemi ile total antioksidan kapasite tayini, süperoksit anyonu süpürücü aktivite tayini, kuprik iyon indirgeme antioksidan kapasite tayini, oksijen radikal absorbans kapasitesi, hidroksil radikal süpürücü aktivite tayini, Troloks eşdeğeri antioksidan kapasite tayini, prolin miktarı tayini ve antimikrobiyal aktivite tayini yöntemleri ile araştırılmıştır. Örnek hazırlama yöntemlerinden liyofilizasyon yönteminin daha yüksek antioksidan kapasitesine sahip ekstraktların elde edilmesini sağladığı; kültüre ve yabani türlerden elde edilen ekstraktların antioksidan aktiviteleri arasında genellikle anlamlı farkların olmadığı saptanmıştır. İncelenen deney koşullarında ekstraktların hiçbirinde antimikrobiyal aktivite saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, investigation of antioxidant and antimicrobial activities of purslane (Portulaca oleracea L.) and variation of these properties due to the cultured and wild species were investigated. Parallel to this, the effect of sample preparation techniques (lyophilization and liquid nitrogen disintegration) was investigated in extracts prepared using three different solvents (water, methanol, ethanol). Antioxidant capacity of the extracts were investigated using DPPH radical scavenging activity assay, total phenolics assay, total flavonoid assay, total flavonol assay, reducing power assay, total antioxidant capacity assay using ferric thiocyanate method, superoxide anion scavenging activity assay, cupric ion reducing antioxidant capacity assay, oxygen radical absorbance capacity assay, hydroxyl radical scavenging activity assay, Trolox equivalent antioxidant activity assay, proline content determination and of antimicrobial activity tests. Results revealed that lyophilization technique provided extracts with higher antioxidant capacity and extracts provided from cultured or wild species did not have antioxidant activities with significant differences. Under our experimental conditions none of the samples demonstrated antimicrobial activity.