STEM uygulamalarının sınıf öğretmeni adaylarının öz yeterlik inançlarına, STEM farkındalıklarına ve sorgulama becerilerine etkisi
The effects of STEM activities on preservice classroom teachers' self efficacy beliefs, STEM awareness and inquiry skills
- Tez No: 568157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KARIŞAN KORUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmanın amacı, STEM temelli fen laboratuvar uygulamalarının sınıf öğretmeni adaylarının fen öğretimine yönelik öz yeterlik inançlarına, STEM farkındalıklarına ve sorgulama becerilerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; deney grubunda 41, kontrol grubunda 50 olmak üzere toplam 91 Sınıf Öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Fen Laboratuvar Uygulamaları- I dersine kayıtlı iki şubeden biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere rastgele atanmıştır. Çalışmada deney grubu ile STEM temelli fen laboratuvar uygulamaları, kontrol grubu ile tümdengelim yaklaşımına dayalı fen laboratuvar uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada“Fen Öğretiminde Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”,“FeTeMM Farkındalık Ölçeği”,“Sorgulama Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, STEM temelli laboratuvar uygulamalarının, sınıf öğretmeni adaylarının fen öğretimine yönelik öz yeterlik inançlarına katkı sağladığı görülürken, sorgulama becerilerinde ve STEM farkındalıklarında bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında, fen öğretimine yönelik öz yeterlik inancı ve STEM farkındalıkları son test puanları bakımından anlamlı bir fark olmadığı, sorgulama becerileri son test puanlarında ise kontrol grubu lehine anlamlı fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate the effects of STEM based science laboratory activities on preservice primary school teachers self-efficacy beliefs, STEM awareness and inquiry skills. Quantitative research methodology with pre-test post-test control group design was used in the study. The research group is consisted of 91 preservice primary school teachers; 41 of whom are in the experimental group and 50 of them are in the control group. One of the two classes registered to Science Laboratory Practices -I course was randomly assigned to the experimental group and the control group. In this study, science laboratory practices based on STEM activities are conducted with the experimental group, and science laboratory practices based on deductive approach are performed with the control group. Data collection tools were,“Self-Efficacy Belief Scale for Science Teaching ”,“ STEM Awareness Scale ”and“Inquiry Skills Scale”. According to results, STEM based laboratory practices contributed to preservice primary teachers science teaching self-efficacy beliefs while it is found that there is no difference in STEM awareness and inquiry skills. There is no significant difference between experimental and control groups to the science teaching self-efficacy beliefs and STEM awareness regarding post test results. As for the post test results it is realized that there is a significant difference on behalf of the control group in inquiry skills.