Eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitimi kapsamında öğretmen adaylarının eğitsel robotik TPAB öz-yeterlik inançlarının bilimsel yaratıcılık ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin incelenmesi
An investigation of pre-service teachers' educational robotics TPACK self-efficacy belief, scientific creativity and computational thinking skills in the scope of educational robotics based STEM education
  1. Tez No: 651267
  2. Yazar: HİLAL YANIŞ KELLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA YÜRÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
Bu araştırmada fen bilgisi öğretmen adaylarının eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitiminin eğitsel robotik teknolojik pedagojik alan bilgisi öz-yeterlik inançlarına, bilimsel yaratıcılık ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi, bu eğitim sürecinde fen bilgisi öğretmen adaylarının oluşturduğu eğitsel robotik proje ürünlerini, öğretim sürecine nasıl entegre ettiklerinin ders planları incelenerek belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın katılımcılarını Türkiye'de bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 29 4.sınıf fen bilgisi öğretmen adayları oluşturmaktadır. Fen bilgisi öğretmen adaylarına Özel Öğretim Yöntemleri II dersinde eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitimi uygulanmıştır. Eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitiminin fen bilgisi öğretmen adaylarının eğitsel robotik teknolojik pedagojik alan bilgisi öz-yeterlik inançlarına, bilimsel yaratıcılıklarına ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada Hu ve Adey (2002) tarafından geliştirilen 'Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği, Korkmaz, Çakır ve Özden (2015) tarafından geliştirilen 'Bilgisayarca Düşünme Ölçeği' ve araştırmacı tarafından geliştirilen 'Eğitsel Robotik Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz-Yeterlik İnanç Ölçeği' kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitimi hakkındaki görüşleri grup görüşmeleri, yansıtıcı günlükler ve eğitsel robotik entegrasyonu formu kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel ve nicel veri analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Analiz sonucunda eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitiminin uygulanması sonrasında ve öncesinde fen bilgisi öğretmen adaylarının eğitsel robotik teknolojik pedagojik alan bilgisi öz-yeterlik inançları, bilimsel yaratıcılık becerileri ve bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitsel robotik uygulamalarına dayalı STEM eğitiminin öğretmen adaylarının eğitsel robotik teknolojik pedagojik alan bilgisi öz-yeterlik inançlarının, bilimsel yaratıcılık ve bilgi işlemsel düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, çalışmaya katılan öğretmen adaylarının eğitim uygulandıktan sonra eğitime yönelik olumlu düşüncelere sahip olduğu, geliştirilen etkinlikleri ve projeleri genel olarak faydalı buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of pre-sevice science teachers' STEM (Science Tehnology Engineering Mathematics) education based on educational robotics applications on educational robotics technological pedagogical content knowledge self-efficacy belief, scientific creativity and computational thinking skills, and how they integrate the educational robotics project products formed by pre-service science teachers into the teaching process by examining the lesson plans. The participants of the study who were studying in a state university in Turkey constitute 29 4th grade pre-service science teachers. Pre-service science teachers were taught STEM education based on educational robotics applications in the Special Teaching Methods II course. The effects of education on pre-service science teachers' educational robotics technological pedagogical content knowledge self-efficacy belief, scientific creativity and computational thinking skills were examined.“Scientific Creativity Scale”developed by Hu and Adey (2002),“Computational Thinking Scale”developed by Korkmaz, Çakır, and Özden (2015) and“Educational Robotics Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Efficacy Belief Scale”developed by the researcher were used in this study. In addition, pre-service science teachers' views about STEM education based on educational robotics applications were revealed by using group interviews, reflective diaries and educational robotics integration form. Qualitative and quantitative data analysis methods were used together in the analysis of the data obtained. As a result of the analysis, a significant difference was found between the pre-service science teachers' educational robotics technological pedagogical content knowledge self-efficacy beliefs, scientific creativity skills and computational thinking skills after and before the application of STEM education based on educational robotics applications. It has been concluded that STEM education based on educational robotics applications improves the educational robotics technological pedagogical content knowledge self-efficacy belief, scientific creativity and computational thinking skills of pre-service science teachers. In addition, it was concluded that the pre-service science teachers who participated in this study had positive thoughts about education and found the activities and projects developed within the scope of education generally beneficial.