Irak Federal Yüksek Mahkemesi
Federal Supreme Court of Iraq
- Tez No: 568174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anayasa yargısı modern hukuk devletlerinde kanunların anayasaya uygunluğunu denetleyen önemli yargısal mekanizmadır. Çoğu devlette Anayasa Mahkemesi olarak bilinen mahkemeler kanunların anayasaya uygun olup olmadığını denetler. Irak Cumhuriyeti'nde kanunların Anayasaya uygunluğunun denetlenmesi köklü bir geçmişe sahip değildir. Geçici Devlet İdaresi kanunu ile kurulan Federal Yüksek Mahkeme'ye ilk olarak 2005 Irak Anayasasında yer verilmiştir. Daha sonra, 2005 tarih ve 30 sayılı Federal Yüksek Mahkeme Kanunu ile mahkemenin görevleri ve işleyiş yapısı açıklanmıştır. Buna göre, mahkeme, başkan ile birlikte sekiz üyeden oluşur. Merkezi Bağdat'ta olup, yargı organının bağımsız bir kurumudur. Mahkemenin, kanun düzenleme ve kararların anayasallık denetimini yapma yanında, anayasa metinlerinin yorumlanması ve seçim sonuçlarının onaylanması gibi görevleri de vardır. Federal Yüksek Mahkeme Irak'ta hem Anayasa Mahkemesi hem de Yüksek Seçim Kurulu görevlerini yürütmektedir. Buna ek olarak, merkezi ve bölgesel yönetim ile yerel yönetimler arasında çıkan anlaşmazlıkların çözümlenmesi görevi de Federal Yüksek Mahkeme uhdesindedir. Bu çalışmada, Federal Yüksek Mahkeme'nin yapısı, görevi ve işleyişi hakkında bilgi verilmiş ve mahkemenin daha iyi olmasına yönelik bazı tavsiyeler sunulmuştur. Bunun yanında, mahkeme hakkında çıkarılması öngörülen kanun tasarısı hakkında bazı incelemeler de içermektedir. Çalışmanın Irak'ın Anayasa Hukuku alanına ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Constitutional jurisdiction is a significant judicial mechanism which controls constitutionality of the laws in modern constitutional states. In most states, the courts known as Constitutional Courts control constitutionality of the laws. Control of the constitutionality of the laws in the Republic of Iraq has not a deep rooted history. Firstly, the Federal High Court established with the Law on Provisional State Administration was included in 2005 Iraq Constitution. Then, duties and functions of the Court were explained with the Law on Federal High Court date 2005 and number 30. Accordingly, the Court consists of eight members including the Chief. It is based in Baghdad and an independent institution of the judicial body. The Court is responsible to legislate, to regulate, control constitutionality of the laws and also to interpret constitutional texts and to approve results of votes. The Federal High Court in Iraq fulfills duties of both the Constitutional Court and Supreme Election Committee. Furthermore, it assumes the responsibility of solving conflicts arising between central and regional administration and local one. This study gives information about structure, tasks and function of the Federal High Court and some suggestions so that the Court can be improved. Besides, it includes some examinations about draft laws stipulated for the Court. The study aims to clarify the Constitutional Law of Iraq.