Karya koyunlarında yerleşik ve göçer koyunculuğun bazı özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some properties of settled and migrant sheeping in Karya sheep
- Tez No: 568175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ALAPALA DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Denizli ili Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan“Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi”alt projesi olan Karya-2'de yer alan 32 yetiştiriciden rasgele seçilen 5 yerleşik işletmeyle, 5 göçer işletmenin 2014-2018 yılları arasındaki kayıtları incelenmiştir. Bu işletmelerde doğum ağırlıkları, cinsiyet, doğum tarihi, doğum tipi, ölü doğum oranı, tip özellikleri (çapar, beyaz, karagöz), yaşam süreleri, kuzuların 90. gün canlı ağırlıkları, 180. gün canlı ağırlık değerleri kaydedilmiş ve farklı yetiştiricilik sistemlerinde bu veriler karşılaştırılmıştır. Göçer ve yerleşik işletmelerde doğum ağırlıkları, 90. gün (sütten kesim) canlı ağırlıkları, 180. gün canlı ağırlıkları, 90. gün (sütten kesime kadar) günlük canlı ağırlık artışları,180.
Özet (Çeviri)
In this study, records of 5 settlements randomly selected from 32 breeders in Karya-2, sub-project of“National Ovine Breeding in the Hands of the People”project carried out by the General Directorate of Agricultural Researches and Policies of Denizli Province between 2014-2018 years were examined. In these establishments birth weights, gender, date of birth, type of birth, stillbirth rate, type characteristics (anchor, white, bream), life span, 90th day live weight of lambs, 180th day live weight values were recorded and this data in different breeding systems was compared. Birth weights in migrant and settled enterprises, 90th day (weaning) live weights, 180th day live weights, 90th day (from weaning) daily live weight increases, 180.