Yasama ihmali ve Anayasa Mahkemesinin rolü Irak ve Mısır hukuku açısından karşılaştırmalı bir analiz
Legislative neglect the role of the constütutional cort and a comparative analysis of Iraq and Egypt in terms of law
- Tez No: 471258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Anayasa Mahkemesi'nin yasama ihmalini denetleme yetkisi, her devletin yürürlükte olan anayasasına göre değişmektedir. Bazı devletler, yasama ihmalini denetleme yetkisini açık bir şekilde anayasada ele alarak Anayasa Mahkemesi'ne vermiştir. Bunun örneği Güney Afrika anayasasıdır. Bazı devletler ise bunu açık bir şekilde anayasada zikretmemiştir. Bunun örneği Irak ve Mısır anayasalarıdır. Ancak Irak Federal Yüksek Mahkeme ve Mısır Yüksek Anayasa Mahkemesi, yasama ihmalini denetleme yetkilerini açık bir şekilde anayasada ele almamalarına rağmen kanun koyucunun yasama ihmali durumunu çözmede yardımcı olan araçları icat etmek için çaba göstermişlerdir. Çünkü bu durum anayasaya aykırı bir durum olup çözülmesi gerekir. Yasama ihmalini denetleme konusu, yasaların anayasaya uygunluklarını denetleme konusunda kabul edilen ilkelerden olduğu için Irak Federal Yüksek Mahkemesi ve Mısır Yüksek Anayasa Mahkemesi bu durumu çözen kararlar vermişlerdir. Yasama ihmali üzerindeki bu anayasal denetim, bireyler için büyük bir kazançtır. Çünkü bu, onların haklarını ihlallere karşı korumaktadır. Aynı zamanda yasama ihmali üzerindeki bu anayasal denetim, anayasaya aykırılık için bir sınır koyma konumundadır. Böylece bu araştırmanın konusu; yasama ihmali, Irak ve Mısır anayasa mahkemeleri ve onların yasama ihmalini denetlemelerindeki rollerini analitik ve karşılaştırmalı bir yöntemle incelemektir.
Özet (Çeviri)
The specialization of the Constitutional Court in observation the legislative oversights differ according to the constitution that imposed in each country and Some States have given the Constitutional Court the power to censor explicit legislative omissions, by providing for it in the Constitution, for example the South African Constitution some of which are not expressly mentioned in the Constitution and the example of this constitutions as the constitution in Iraq and Egypt. However the Supreme Federal Court of Iraq and the Supreme Constitutional Court of Egypt although not expressly stated in its competence to control the legislative omission in the Constitution have endeavored to find ways to help them process the legislative omission of the legislator because it is a violation of the Constitution must be processed through the issuance of the Federal Supreme Court in Iraq and the Supreme Constitutional Court in Egypt provisions dealing with the state of legislative omission as one of the principles recognized in the subject of oversight of the constitutionality of laws and this is a huge gain for individuals because it means protecting their rights from control. At the same time as an end to a constitutional violation.