Farklı teknikler ile elde edilen intrüzyon hareketinin karşılaştırılması
The comparison of intrusion gained by two different techniques
- Tez No: 115938
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, derin kapanışın düzeltilmesinde yaygın olarak kullanılan iki farklı sabit tedavi mekaniğinin alt kesici diş intrüzyonu üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Derin kapanışlı 19 kız, 19 erkek toplam 38 hasta tedavi grubu, sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu 6 kız, 14 erkek toplam 20 hasta kontrol grubu (K) olarak çalışma kapsamına alınmıştır. Tedavi grubu, Ricketts'in utility arkı ile intrüzyon uygulanan 15 kız, 16 erkek toplam 31 hasta birinci tedavi grubu (Ti), zemberekli intrüzyon arkı uygulanan 4 kız, 3 erkek toplam 7 hasta ikinci tedavi grubu (T2) olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma tedavi gruplarında tedavi başı (TB) ve sonunda (TS), kontrol grubunda ise kontrol başı (KB) ve sonunda (KS) alınan toplam 1 1 6 lateral sefalometrik radyografi üzerinde yürütülmüştür. Sefalometrik incelemede, alt çene referans düzlemi ile alt kesici dişin direnç merkezi arası uzaklık ( Cr-(Xi-Pm) ), alt kesici diş eğimi (Xi-Pm / Bl-Br) ve alt çene korpus düzlem eğimi (FH / Xi-Pm) ölçülmüştür. Ti grubunda 2,48 mm kesici intrüzyonu, 4,27° kesici eğim artışı bulundu. T2 grubunda ise 2,50 mm intrüzyon, 2,92° eğim artışı bulundu. Her iki grupta da korpus düzlem eğiminde değişiklik bulunamadı. Sonuçta; her iki tedavi mekaniği de, kesici intrüzyonu konusunda etkili bulundu. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF INTRUSIONS GAINED BY TWO DIFFERENT TECHNIQUES The aim of this study was to compare the effectiveness of two fixed techniques, which are commonly used for correction of a deep overbite. The sample comprised 19 male and 19 female, total 38 patients who had deep overbite in the treatment group, and 6 male and 14 female, total 20 patients who had Class II Div.l malocclusions in the control group (K). Treatment group divided into two groups which 16 male and 15 female total 31patients (subjects) treated with Rickets' utility arches and 3 male and 4 female, total 7 patients (subjects) treated with step down arches with horizontal loops. The study was carried out on 116 lateral cephalograms taken before and after treatment in the treatment groups (TB-TS) and taken before and after control period in the control group (KB- KS). In the cephalometric analyses, vertical displacement of center of resistance of lower incisor (Cr-Xi Pm ), incisor inclination (Xi-Pm / Bl-Br) and mandibular corpus axis inclination (FH / Xi-Pm)were measured. There were 2.48mm intrusion of lower incisor and 4.27° increase of lower incisor inclination in Ti group and 2.50mm intrusion of lower incisor and 2.92° increase of lower incisor inclination in T2 group. However, mandibular corpus axis did not change in both groups. As a result, both techniques were effective on incisor intrusion. 36