Modifiye edilmiş yüzey baskılı elektrotlar ile gıda katkı maddelerinin elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
Investigation of electrochemical behavior of food additives using modified surface printed electrodes
  1. Tez No: 568316
  2. Yazar: MÜGE YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÇELİK KAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında gıdalardaki benzoik asit, asetik asit, sitrik asit ve potasyum sorbat tayini için Pd tabanlı bir sensör geliştirilmiştir. Kimyasal indirgeme metodu ile karbon nano tüp (KNT) destekli PdRuCr nanoyapıları sentezlenmiştir. Bu yeni PdRuCr/KNT elektrokatalizörünün karakterizasyonu, X ışını kırınımı (XRD) ve Taramalı elektron mikroskobu Enerji yayılımlı X-Işını Analizi (SEM-EDX) ile yapılmıştır. Elektrokatalizörlerin aktiviteleri döngüsel voltametri (CV) ve diferansiyel puls (DPV) yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Geliştirilen sensörün her bir koruyucu madde için çalışma şartları optimize edilerek gerçek numunelerde tanınması amacı ile ölçümler alınmış ve başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Pd based sensor has been developed for the determination of benzoic acid, acetic acid, citric acid and potassium sorbate in foods. Characterization PdRuCr nanostructures supported by carbon nanotubes (CNT) were synthesized by chemical reduction method. The characterization of this new PdRuCr/CNT electrocatalyst was performed by X-ray diffraction (XRD) and Scanning electron microscopy and Energy diffuse X-ray analysis (SEM-EDX). The activity of electrocatalysts was determined by using cyclic voltammetry (CV) and differential pulse (DPV) methods. Measurements were taken and applied successfully in order to identify the developed sensor in real samples by optimizing the working conditions for each preservative.