Karbon türevleri ile modifiye edilmiş yüzey baskılı elektrotların rasemik ilaç ayırımında kullanılması
The use of surface - printed electrodes modified with carbon derivatives in racemic drugs separation
- Tez No: 659788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÇELİK KAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, multidisipliner bilimde önemli bir yer teşkil eden kiral bileşiklerin enantiyomerlerini ayırt etmek için karbon tabanlı elektrotlar ile elektrokimyasal sensör çalışmaları gerçekleştirildi. Bu amaç doğrultusunda son yıllarda üstün özelliklerinden dolayı elektrokimyasal sensör uygulamalarında büyük bir ilgi uyandıran karbon materyalinin, kimyasal indirgeme metodu ile grafen oksit / β-siklodekstrin (GO/β-CD) ve karbon nanotüp / β-siklodekstrin (CNT/β-CD) gibi türevleri sentezlendi. Karbon tabanlı elektrokatalizörünün karakterizasyonları X-ışını kırınımı (XRD) ile elektrot yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edildi. Elde edilen karbon tabanlı materyaller, yüzey baskılı karbon elektrotların (SPCE) yüzeyine modifiye edilerek grafen oksit/yüzey baskılı karbon elektrot (GO/SPCE), karbon nanotüp / yüzey baskılı karbon elektrot (CNT/SPCE) , grafen oksit / β-siklodekstrin (GO/ β -CD/SPCE) ve yüzey baskılı karbon elektrot / β-siklodekstrin (CNT/ β -CD/SPCE) üretildi. Elektrokatalizörlerin etkinlikleri dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri ile karakterize edildi. Elektrokimyasal çalışmalarda enantiyoseçici kiral sensör olarak kullanılan elektrotların kiral bileşiklere karşı enantiyoseçici kiral ayırt etme çalışmaları gerçekleştirildi ve sırasıyla rasemik halde bulunan antidepresan ilaç etken maddelerinden Fluosektinve ağrı kesici ateş düşürücü ilaç etken maddelerinden Ketoprofen, enantiyomerlerinin elektrokimyasal olarak birbirinden ayırt edilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, carbon-based electrodes and electrochemical sensor studies were carried out to distinguish the enantiomers of chiral compounds that have a significant role in multidisciplinary science. For this purpose, derivatives of carbon material such as graphene oxide / cyclodextrin (GO / β-CD) and carbon nanotube / β-cyclodextrin (CNT / β CD) were synthesized by chemical reduction method which has attracted great interest in electrochemical sensor applications due to its superior properties in recent years. The characterizations of the carbon-based electrocatalyst were characterized by X-ray diffraction (XRD) with the electrode surfaces by scanning electron microscopy (SEM).The carbon-based materials obtained which graphene oxide / surface printed carbon electrode (GO / SPCE), carbon nanotube / surface printed carbon electrode (CNT / SPCE), graphene oxide /-cyclodextrin (GO / β -CD / SPCE) and surface printed carbon electrode / β-cyclodextrin (CNT / β-CD / SPCE) were produced by modifying the surface of the surface-printed carbon electrodes (SPCE).The efficiencies of the electrocatalysts were characterized by cyclic voltammetry (CV) techniques. Enantioselective chiral differentiation studies were carried out against chiral compounds of electrodes used as enantioselective chiral sensors in electrochemical studies and respectivelyFluosectin which is an antidepressant drug active ingredient in racemic form and Ketoprofen which is an active and pain killer antipyretic drug, enantiomers were distinguished electrochemically from each other.