Siyanürik asit ile Hg(II)'nin dolaylı tayininde polarografi tekniğinin kullanılması ve Chlorophytum comosum bitkisine uygulanması
Use of polarography technique of indirect determination of Hg (II) with cyanuric acid and application to Chlorophyum comosum
  1. Tez No: 568322
  2. Yazar: FATMA GÖKNUR ÖZDEMİR KUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL İNCEBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma kapsamında çeşitli rutin analizlerde kullanmak amacıyla Cıva (Hg(II)) iyonlarının belirlenmesine yönelik yeni ve basit bir metot kullanılarak dolaylı tayini gerçekleştirilmiştir. Hg(II)'nin dolaylı olarak belirlenmesinde diferansiyel puls polarografisi (DPP) yöntemi kullanılmıştır. Polarografi hücresindeki (Britton-Robinson (BR) tampon çözeltisine (pH=10,5), miktarı bilinen siyanürik asit (CA) ve bilinmeyen miktarda Hg(II) örneği eklenerek Hg(II) ile reaksiyona girdikten sonra CA'in pik akımlarında meydana gelen azalmaya dayalı olarak Hg(II) miktarı hesaplanmıştır. Hg(II) konsantrasyonlarına bağlı pik akımları 20,0 µM~120,0 µM aralığında doğrusallık göstermiş ve saptama limiti 6,7 µM olarak hesaplanmıştır. Önerilen yöntem, Hg(II) çözeltisi ile ıslatılan C. comosum bitkisine ait kuru yaprak örneklerindeki Hg(II) tayininde başarılı bir şekilde uygulanmıştır. C. comosum bitkisindeki Hg(II)'nin dolaylı olarak belirlenmesi için genişletilmiş voltametrik sonuçlar, İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrometresi (ICP-MS) ile elde edilen sonuçlarla karşılastırılmış ve her iki yöntem ile elde edilen verilerin uyum içinde olduğu tespit edilmiştir. Bazı inorganik ve organik tuzların kalıntılarının Hg(II) iyonlarının tayini için geliştirilen yöntem üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Elde edilen düşük standart sapmalar ve yüksek geri kazanımlar diferansiyel puls polarografisi yönteminin yüksek doğruluk ve hassasiyette olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was performed using a new and simple method for the determination of Mercury (Hg(II)) ions so that it can be used in various routine analyses. A differential pulse polarographic (DPP) method has been used for the indirect determination of Hg(II) ions. A amount of known cyanuric acid (CA) in polarography cell (Britton-Robinson (BR) buffer, pH=10.5) was added an unknown Hg(II) sample and the Hg (II)concentration is calculated simply from the decrease in the CA peak after reaction with Hg(II). The linear concentration range was between 20 µM and 120 µM and limit of detection was calculated to be 6.7 µM. The proposed method was successfully applied to the determination of Hg(II) in the dried leave samples belong to C. comosum plant that watered with Hg(II) solution. The method was extended to the indirect determination of Hg(II) in C. comosum plant and results were in agreement with that obtained by a spectrometric comparison method Inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Efects of some commonly found inorganic and organic salts on the developed method were also investigated for the determination of the trace Hg(II) ions. The sufficiently good recoveries and low standard deviations of the data reflect the high accuracy and precision of the proposed differential pulse polarographic method.