Amasya ilindeki hayvansal atıkların biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Determination of biogas potential from animal waste in Amasya province
- Tez No: 568323
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Dünyada enerji arzında büyük paya sahip olan fosil yakıtlar birçok çevre sorununa, özellikle hava kirliliği ve küresel ısınmaya neden olmaktadır. Bu nedenle fosil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ve fiyatlardaki dalgalanmalar, dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye neden olmuştur. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan biyogaz, organik kökenli tüm atıklardan elde edilebilmektedir. Biyogaz, atıkların bertaraf edilmesinde en etkili yöntemlerden biri olması nedeniyle çevre dostu bir enerji kaynağıdır. Amasya ili Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alır. Amasya ilinde 210 199 adet büyükbaş, 210 160 adet küçükbaş ve 1 502 750 adet kanatlı hayvan bulunmaktadır. Amasya ilinde yıllık yaklaşık 2.3 milyon ton yaş atık elde edilmekte olup, bu atıklar hayvancılık işletmeleri için büyük sorun oluşturmaktadır. Atıkların değerlendirilmesinin en iyi yolu biyogaz üretimidir. Amasya ilinde 2018 yılına ait hayvancılık verileriyle yapılan çalışmada, hayvansal atıklardan üretilebilecek biyogaz miktarı yaklaşık 35.9 milyon m3/yıl olarak hesaplanmıştır. Amasya Suluova ve merkez ilçeleri, yılda 11.6 ve 10.5 milyon m3 ile diğer ilçeler arasında en yüksek potansiyele sahiptir. Amaya ilinde yılda üretilen biyogazın enerji eşdeğeri 814 275 GJ, elektriksel değeri ise 90 474 000 kWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels have a great share in energy supply of the world, but they cause various environmental problems especially air pollution and global warming. Therefore, rapid depletion of fossil energy sources and the fluctuations in prices have led to a shift towards renewable energy sources in the world. Biogas is a renewable energy source and can be obtained from all kinds of organic wastes. Biogas is among the most significant ways of elimination of wastes and is an environmentally friendly energy source. Amasya province is located in the middle part of the Black Sea Region. In Amasya province, there are 210.199 cattle, 210.160 sheep and 1.502.750 poultry. Annually, 2.3 million tons fresh animal waste are obtained in Amasya province. These wastes generate a big problem for livestock and poultry operations. Biogas production is a best option for elimination of such wastes. In this thesis, conducted with the 2018 data of Amasya province, the amount of biogas that can be produced from animal wastes was calculated as 35.9 million m3/year. Suluova and central town had the greatest potential among other districts with 11.6 and 10.5 million m3, respectively. The energy equivalent of biogas produced in Amaya province was calculated as 814.275 GJ and electrical energy equivalent was calculated as 90.474.000 kWh.