Ârif Nihat Asya'nın şiirlerinde isim tamlamaları
Noun phrases in Ârif Nihat Asya's poems
  1. Tez No: 568324
  2. Yazar: ECEM NUR UMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHRU PİLTEN UFUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 685
Özet
Çalışmamızda Ârif Nihat Asya'nın tüm şiir kitaplarında madde başı olarak toplam 2834 isim tamlaması tespit edilmiştir. Bunların 901 tanesi iki unsuru da tek kelime olan belirtili isim tamlamasıdır ve 47 tanesi birden fazla tekrar edilmiştir; 843 tanesi iki unsuru da tek kelime olan belirtisiz isim tamlamasıdır ve 150 tanesi birden fazla tekrar edilmiştir. Unsurları birden fazla kelimeden oluşan 79 belirtisiz isim tamlaması ve unsurları birden fazla kelimeden oluşan 748 belirtili isim tamlaması vardır. Bununla birlikte 166 devrik belirtili isim tamlaması vardır ve bunların 3 tanesi birden fazla tekrar edilmiştir. Arapça imlaya göre kurulan 5 isim tamlaması vardır ve bunların 2 tanesi birden fazla tekrar edilmiştir. Farsça imlaya göre kurulan 92 isim tamlaması vardır ve bunların da 34 tanesi birden fazla tekrar edilmiştir. Tüm şiir kitaplarında geçen isim tamlamaları kuruluş bakımından tamlayan ve tamlananına göre; cümle unsuru bakımından özne, belirtili nesne, belirtisiz nesne, yer tamlayıcısı ve yüklem olarak kullanılışına göre; kelime bilgisi bakımından isim ve zarf olarak kullanılışına göre incelenmiştir. Her grubun en sık kullanılan 10 kelimesi tablo hâlinde gösterilmiştir. Anlam bakımından ise tamlanan merkeze alınarak tasnif yapılmıştır. Buna göre belirtili isim tamlamalarında 52, belirtisiz isim tamlamalarında 44, Farsça imlaya göre kurulan isim tamlamalarında 22, Arapça imlaya göre kurulan isim tamlamalarında 5 farklı kavram alanında tamlanan kullanıldığı tespit edilmiştir. Bütün bunlardan hareketle Ârif Nihat Asya'nın üslubu, düşünceleri ve görüşleri hakkında fikir sahibi olmak; devrinin siyasi, edebi çehre ve zihniyetini isim tamlamalarına ne derece yansıtabildiğini görmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our studies, we have identified 2834 compound nouns per item in the poems of Arif Nihat Asya. 901 of these compound nouns are defined compound nouns both of which are single-meaning words and 47 of these words are repeated more than once, 843 of the compound nouns are undefined compound nouns both of which are single-meaning words and 150 of these words are repeated more than once. There are 79 undefined compound nouns and 748 defined compound nouns both of them are created by more than one item. With this, there are 166 turned-down defined compound nouns and 3 of these are repeated. There are 5 compound nouns which are formed by Arabic spelling and 2 of these words are repeated more than once. There are 92 compound nouns which are formed by Persian spelling and 34 of these words are repeated more than once. All the compound nouns which are in his poetry books in terms of setting up by determinative and determined; in terms of sentence subject, definite object, indefinite object, indirect object and by the usage of verbs; nouns and adverbs have been investigated. 10 words that are used the most in every group have been charted. We have classified them using determined by the meaning. we found determined words in the defined compound by 52 undefined compound nouns by 44, 22 by the compound nouns which are formed by Persian spelling and 5 by the compound nouns which are formed by Arabic spelling. By all these works we have done. We can say that our scope was to understand The style of Ârif Nihat Asya, to have an idea about his thoughts and opinions. It was aimed to see to what extent the period of political, literary face and mentality was reflected in the noun phrases.