Vücut sıvılarının dielektrik özellikleri
Dielectric properties of body fluids
  1. Tez No: 568339
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEĞER ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Biyoelektrik olayların keşfedilmesinden bu yana canlı dokuların elektriksel davranışlarının incelenmesi bilim dünyasında yadsınamayacak kadar büyük bir ilgiye sahiptir. Bu özelliklerin incelenmesi sadece var olan sorunlara çözüm getirmekle beraber, sonuçlar biyomedikal mühendisleri ve fizyologlar için de önemli değere sahiptir. Bu nedenle, biyomalzemelerin dielektrik çalışmaları, tıbbi teşhis, elektrofizyoloji ve biyofizik alanlarında önem oluşturmaktadır. Bu kapsamda, Pleural effusion (akciğer zarı sıvısı) ve peritoneal effusion (karın zarı sıvısı) sıvılarının dielektrik özellikleri oda sıcaklığında 0.1Hz-20MHz frekans aralığında Alpha-A High Resolution Dielectric, Conductivity and Impedance Analyzer cihazı ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan faydalanarak dielektrik sabiti, dielektrik kayıp ve alternatif iletkenlik değerleri hesaplanarak frekansa bağlı davranışları incelenmiştir. Ayrıca, Dielektrik spektroskopi ile elde edilen sonuçlar ile tıpta kulanılan mevcut analiz yönteminden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak, sağlıklı ve hastalıklı sonuçları analiz etmede kritik veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the discovery of bioelectric phenomena, the study of the electrical behavior of living tissues has undoubtedly been of great interest in the scientific world. While investigation of these properties offer a solution for existing problems, the results are also important for biomedical engineers and physiologists. Therefore, dielectric studies of biomaterials have importance in the fields of medical diagnosis, electrophysiology and biophysics. In this context, the dielectric properties of pleural effusion and peritoneal effusion fluids have been investigated using Alpha-A High Resolution Dielectric, Conductivity and Impedance in the frequency range between 0.1Hz-20MHz at room temperature, Using the obtained results, dielectric constant, dielectric loss and alternating conductivity values have been calculated and examined. In addition, the results obtained from dielectric spectroscopy and the results obtained from the method used in medicine have been compared and the difference between healthy and malign body fluids has been determined by dielectric spectroscopy.