Steril vücut sıvılarının akım sitometri yöntemiyle taranması ve direkt örnekten MALDI-TOF MS ile mikroorganizma saptanması
Screening of sterile body fluids by flow cytometry and microorganism identification from direct sample with MALDI-TOF MS
  1. Tez No: 634762
  2. Yazar: ESRA BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARZU İLKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Steril vücut sıvısı (SVS) örneklerini akım sitometrik bir yöntemle lökosit ve bakteri miktarı açısından değerlendirmek ve muhtemel patojenleri MALDI TOF MS (VITEK MS, bioMérieux, Fransa) ile örnekten hızla tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem: Steril bölge enfeksiyonu şüphesiyle Kasım 2018-Ocak 2020 tarihleri arasında laboratuvarımıza gönderilen SVS örnekleri çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın ilk bölümünde akım sitometrik yöntem olan Sysmex UF-5000 (Co., Kobe Japonya) ile örneklerde lökosit miktarı saptanıp, aynı örnekte referans yöntem olan Thoma lamıyla lökosit sayımı yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. İkinci kısmında kültür sonuçları ile UF-5000 bakteri sayımları arasındaki ilişki değerlendirilmiş, üçüncü aşamada ise kültür pozitif örnekler 8 saat beyin-kalp infüzyon buyyonda inkübe edildikten sonra MALDI-TOF MS ile tanımlanmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 498 beyin omurilik sıvısı (BOS), 109 periton ve 109 plevra sıvısı dahil edilmiştir. Örneklerin lökosit sayısı açısından akım sitometri ile manuel mikroskobi (MM) sonuçlarının kategorik uyumları Spearman korelasyonu ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study is to evaluate bacteria and white blood cell (WBC) analysis by flow cytometric method in sterile body fluids (BF) and to provide rapid identification possible pathogens of samples with MALDI TOF MS (VITEK MS, bioMérieux, Fransa). Materials/methods: BF samples submitted to our laboratory with suspected sterile body fluid infection between November 2018 and January 2020 were included in the study. In the first part of the study WBC counts of samples were analyzed with Sysmex UF-5000 (Co., Kobe Japan) based on the principle of flow cytometry and the results were then compared with the reference method (i.e., manual microscopy), by counting in a Thoma chamber. In the second part, the relationship between culture results and UF-5000 bacterial count was evaluated, and in the third stage, culture positive samples were identified by MALDI-TOF MS after incubating in brain-heart infusion broth for 8 hours. Results: In our study 498 cerebrospinal fluid (CSF), 109 peritoneal and 109 pleural fluids were included. The categorical agreement of flow cytometry and manual microscopy (MM) results was assessed by Spearman correlation for WBC.