Çomaklı köyü çevresinde (Van-Doğu Anadolu) gözlenen ultramafik kayaçlar içerisinde gelişen alterasyonların ve cevher potansiyelinin incelenmesi
Investigation of alterations and ore potential in ultramafic rocks in the çomakli village (Van-Eastern Anatolia)
  1. Tez No: 568345
  2. Yazar: FATİH OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma alanı, Van iline bağlı Çomaklı köyü ve çevresindeki birimleri kapsamaktadır. Bölgede genel olarak Jura'dan günümüze kadar değişen özelliklerde ve yaşlarda sedimanter ve ofiyolitik birimlerden oluşmaktadır. Bölgede gözlenen ofiyolitik birimler genellikle melanj şeklinde izlenmektedir. Dirbi Karmaşığı içerisinde bulunan ofiyolitik birimler bölgede geniş alanlar kaplamaktadır. Ofiyolitik birimler içerisinde yer alan ultramafik kayaçlar genellikle alterasyondan etkilenmiş ve serpantinleşmiş birimler olarak gözlenmektedir. Serpantinleşmenin olduğu alanlarda özellikle fay zonlarında lisvenitleşmeler yaygın olarak izlenmektedir. Petrografik çalışmalarda peridotitlerde olivin, ortopiroksen, klinopiroksen ve krom spinel mineralleri gözlenmiştir. Peridotitlerde gözlenen bu mineral birliktelikleri nedeniyle kayaç harzburjit olarak isimlendirilmiştir. Harzburjitlerin bünyelerine su girmesiyle birlikte kayaç serpantinleşmeye başlamıştır. Serpantinitlerde gözlenen krizotil lizardit minerallerinin varlığı nedeniyle oluşum sıcaklıklarının düşük dereceli (
Özet (Çeviri)
The study area includes Çomaklı village and its surrounding units in Van province. The region is generally composed of sedimentary and ophiolitic units in different lithologies and ages ranging from Jurassic to the present. The ophiolitic units observed in the region are generally seems to be as a melange. The ophiolitic units observed in the Dirbi Melange cover large areas in the region. Ultramafic rocks in the ophiolitic units are generally affected by alteration and serpentinized. In study areas with serpentinization and lisvenitization are common in fault zones. In petrographic studies, olivine, orthopyroxene, clinopyroxene and chromium spinel minerals were observed in peridotites. These rocks were named as harzburgite because of these mineral associations observed in the peridotites. With the introduction of water into the harzburgites, the rock started to serpentinizate. Due to the presence of chrysotile lizardite minerals observed in serpentinites, formation temperatures were low (