Mera ıslahı ve amenajmanı projesi uygulanmış Ağrı ili Eleşkirt ilçesi Çiftepınar köyü merasının mevcut durumunun tespiti
Determination of the current situation in Agri province Eleskirt district Ciftepinar village pasture where the improvement and management project was applied
- Tez No: 606664
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ıslah projesi uygulanmış Ağrı ili Eleşkirt İlçesi Çiftepınar köyüne ait taban merada 2017 yılında yürütülmüştür. Bu amaçla üç ayrı noktadan bitki ve toprak örnekleri alınmıştır. Bitki örtüsüne ait özelliklerin incelenmesi için transekt metodu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek kuru ot verimi 116,62 kg/da ile III. noktada alınırken, en düşük verim 107,44 kg/da ile II. noktada belirlenmiştir. Botanik kompozisyon açısından değerlendirildiğinde, üçüncü mera kısmının ortalama buğdaygil oranı %34,5, baklagil oranı %26.88 ve diğer familyaların oranı %38.62 olarak bulunurken, ikinci mera kısmının buğdaygil, baklagil ve diğer familyaların oranı sırasıyla %44,98, %25,61 ve %29,41 olarak belirlenmiştir. Üçüncü mera kısmında ise buğdaygil, baklagil ve diğer familyaların botanik kompozisyondaki oranları sırasıyla %50.57, %32,76, ve %16.69 olarak belirlenmiştir. Örneklem yapılan mera alanlarının ortalama toprağı kaplama oranı (TKO) %60.77, mera durum puanı (MDP) %55.05 ve mera taşıma kapasitesi (HOA) 1,4 olarak belirlenmiştir. . Elde edilen otun ham protein oranı, asit çözücülerde çözünemeyen lif ve doğal çözücülerde çözünemeyen lif içerikleri ise sırasıyla %13,23, %28,26 ve %42,35 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2017 on the base pasture of Çiftepınar village (Ağrı province-Eleşkirt district) village where an improvement project was implemented. For this purpose, plant and soil samples were taken from three different points. Transect method was used to examine the characteristics of vegetation cover. According to the results of the research, while the highest dry hay yield was obtained at III. point with 116,62 kg / da, the lowest yield was determined at II. point with 107,44 kg / da. When evaluated in terms of botanical composition, while the average grass ratio of the third pasture section was found as 34.5%, legume ratio as 26.88% and the proportion of other families as 38.62%, the ratios of grass, legume and other families of second pasture parts were 44.98%, 25.61% and 25.61%, respectively. In the third pasture part, the ratio of grass, legume and other families in botanical composition was determined as 50.57%, 32.76% and 16.69%, respectively. The average soil coverage ratio of the sampled rangeland areas was determined as 60.77%, the pasture condition score as 55.05% and the carrying capacity as 1.4. The crude protein ratio, acid detergent fibre and neutral detergent fibre contents of the obtained hay were detected as 13.23%, 28.26% and 42.35%, respectively.