S.Ü.Ziraat Fakültesi Çomaklı Köyü Araştırma ve Uygulama Çiftliği topraklarının fosfor durumları hakkında bir araştırma
An Investigation on soil phosphorus status of the experimental farm soils of the agricultural faculty in Çomaklı village
  1. Tez No: 17305
  2. Yazar: AYŞEN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi s. O. ziraat fakültesi çomakli köyü ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ÇlFTLlGI TOPRAKLARININ FOSFOR DURUMLARI HAKKINDA BlR ARAŞTIRMA Ayşen AKAY Selçuk Üniversitesi Fen Bil.iml.eri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalx Danışman: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI 1991, Sayfa: 58 Jüri: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Akgûn AYDENlZ Prof. Dr. Ferhan HATIPOGLU Bu araştırma, Konya-Merkez Çomaklı Köyü girişinde yer alan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama çiftliği topraklarının fosfor durumların belirle mek amacı ile yapılmıştır. 13 yerden 0-30 cm ve 30-60 cm derinliklerinden toplam 26 adet toprak örneği alınarak yürütülen bu çalışmada toprakların bazı fiziksel ve kimya sal özellikleri tesbit edilmiştir. Çalışmanın ağırlık nok tasını teşkil eden araştırma topraklarının fosfor durum ları; toplam fosfor, organik fosfor, inorganik fosfor fraksiyonları (gevşek bağlı, alüminyum, demir, kalsiyum, indirgeyicide çözünen, hapsedilmiş fosfatlar), çeşitli kimyasal ekstraktsiyon çözeltilerinde çözünebilen fosfor miktarları belirlenmiştir. Toprakların fosfor fiksasyon kapasitelerinin de tayin edildiği bu araştırma sonunda elde edilen neticeler aşağıda kısaca verilmiştir. Toprakların toplam fosfor içerikleri ortalama 260,35 ppm P'dir. Toprakların fosfor fiksasyon kapasitesi ortala ma % 62 olarak bulunmuştur. Toplam fosfor içerisinde fos for fraksiyonlarının çoktan aza sıralaması şöyledir: Orga nik- fosfor > Gevşek bağlı -fosfor > Alüminyuma bağlı -fosfor > Demire bağlı -fosfor > Kalsiyuma bağlı -fosfor > İndir geyicide çözünen- fosfor > Hapsedilmiş -fosfor. Araştırma sahası topraklarında bitkiye elverişli fosforu başta gevşek bağlı fosfatlar olmak üzere, alüminyum fosfatlar, kalsiyum fosfatlar ve demir fosfatlar temsil etmektedir. Bitkiye elverişli fosfor miktarını belirlemede bu toprak lar için Bray ve Kurtz -I ve Olsen metodları önerilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Fosfor fraksiyonları,. elverişli fosfor, fosfor fiksasyonu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AN INVESTIGATION ON SOIL PHOSPHORUS STATUS OF THE EXPERIMENTAL FARM SOILS OF THE AGRICULTURAL FACULTY IN ÇOMAKLI VILLAGE Ayşen AKAY Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI 1991, Page: 58 Jury: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Akgûn AYDENİZ Prof. Dr. Ferhan HATlPOGLU This investigation has been made to find out the phosphorous content of Selçuk University Agricultural Fa culty Investigation and Practical Farm soils which is landed near Konya -Çomaklı Village. In order to determine physical and chemical charasteristics of the soils we have got 26 soil samples from 13 different points at 0-30 cm and 30-60 cm in depth. The main purpose of. this study was to gain an inside of the total, organic and inorganic phosphorous fractions (loose tied, aluminium, iron, cal cium, soluble in reducer and occluded phosphates) of the soils. The amount of phosphorous which are soluble in var ious chemical extraction solutions and phosphorous fixa tion capacities of the soils were also determined. Results obtained could be summarized as follows. The total phosphorous contents of the soils are ap proximately 260 ppm P. The average phosphorous fixation capasity of the soils was found as 62 %. The order of phosphorous fraction in total soil phosphorus was found as; Organic -P > loose- tied- P > Aluminium- P > Iron-P > Cal- cium-P > Reductant soluble -P > Occluded- P. In these soils mainly loose- tied -P represents plant available phosphor us. Beside of this fraction aluminium-P, calcium-P and iron-P have also a gread importance on plant available phosphorus. Bray and Kurtz -I and Olsen extraction methods are recommended for determination of plant available phosphorous in the soils. KEY WORDS: Phosphorous fractions, available phosphorus, pho sphor ous f ixa t ion. 11