Isıl işlemin konvansiyonel camın mekanik davranışı üzerine etkileri
Effect of heat treatment on mechani̇cal behavior of conventional glass
- Tez No: 568350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Cam günümüzde, inşaat, otomotiv, enerji, beyaz eşya, gıda, meşrubat, ilaç, kozmetik, turizm, mobilya, boru, elektrik ve elektronik gibi birçok sektöre giren önemli bir yapı malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Camın hayatımıza bu denli girişi de, camın iç yapısal özelliklerini araştırmamızda büyük etken olmuştur. Kuvvet altında elastik şekil değiştirmenin ölçüsü olan elastisite modülü ise bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, camların temperleme prosesinden sonra iç yapısında meydana gelen değişiklikler, kırılmaya karşı gösterdikleri dirençler ve farklı türdeki camların mekanik özelliklerinin temper prosesinden sonra elastisite modüllerindeki değişimler deneysel yöntemlerle hesaplanarak gösterildi. Camlara, elektromekanik yüklemeli 3 nokta bükme test cihazında kuvvetin ilk uygulanmaya başladığı andan kırılma anına kadar olan süreç içerisinde cihaz üzerindeki sehim değerleri ve uygulanan kuvvet değerleri cihazın veri tabanından alınarak timoshenko denkleminde yerine koyuldu. Elastisite değerlerinde değişkenlik olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In today's world, glass confronts us as an important construction material including a lot of industries such as building, automotive, white goods, energy, food, drinks, drugs, cosmetics, tourism, furniture, pipes, electrical and electronics. Glass captures so many places in our lives and that's why it is attempted to research its internal structural features in this study. Elastic modulus, which is a measure of the change of shape under force, is also important here. In this study, it is aimed to see the constructional changes of the glasses after the tempering process, their breakings and strengths and the changes of their elastic modules in different structures, by counting experimental methods. Deflection valves and applied force valves on the device are taken from the device database and put in the timoshenko equation while within the period from the first application of force to the moment of breaking. This test was done with electromechanical loading 3 points test device. No variability was observed in elasticity valves.