Hidrolize keratin ile ağaç malzemenin emprenye edilmesi ve bazı özelliklerinin belirlenmesi
Coating the wood material with kerati̇n and determination of properties of protection
  1. Tez No: 568351
  2. Yazar: MAZLUM TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YENİOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; tamamen ekolojik ve sağlığa zararsız bir malzeme olan hidrolize keratin maddesi ile ağaç malzeme emprenye edilmiş ve bazı özelliklerinin ilgili testler doğrultusunda araştırılmasıdır. Bu kapsamda keratin maddesi, sarıçam (Pinus sylvestris L.) ve doğu kayını (Fagus orientalis L.) ağaç malzeme örneklerine farklı konsantrasyonlarda (%1, %3, %5) daldırma ve püskürtme metodu ile uygulanmıştır. Hidrolize keratin uygulanan ağaç malzeme örnekleri; kahverengi çürüklük (Postia placenta Mad-698-R) ve beyaz çürüklük (Trametes versicolor Mad-697-Pilat) mantarları, doğal yaşlandırma, daralma genişleme ve su alma testlerine tabi tutularak, keratinin ağaç malzemede ki bazı özellikleri belirlenmiştir. Ağaç işleri endüstrisinde mevcut ürünlere oranla, daha doğal ve ekolojik bir ürün olarak geliştirilen koruyucu ürünün daha az çevre kirliği, daha az bakım ile daha uzun sürelerde ürünlerden faydalanma ve atık bir malzemenin ekonomiye kazandırılması hedeflenmiştir. Yapılan testler sonucunda; tamamen çevre ve insan sağlığına zararsız bir malzeme olan keratin maddesinin ahşap yüzeylerde UV dayanımının zayıf olduğu ve antimikrobiyel aktivite göstermediği gözlenmiştir. Fakat keratinin uygulandığı ahşap örneklerde su alma oranlarını en az 7 kat azalttığı, mantar testlerinde ağırlık kaybını % 50 oranında düşürdüğü, genişleme ve daralma testlerinde ise olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Böylece keratinin ahşap yüzeylerde bir koruyucu olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is an ecological and harmless material that is impregnated with wood material with hydrolyzed keratin material and investigated some of its properties in accordance with related tests. In this context, keratin was applied to the wood samples of scotch pine (Pinus sylvestris L.) and eastern beech (Fagus orientalis L.) in different concentrations (1%, 3%, 5%) by dipping and spraying method. Hydrolyzed keratin treated wood samples; brown rot (Postia placenta Mad-698-R) and white rot (Trametes versicolor Mad-697-Pilat) fungi were subjected to natural aging, contraction, expansion and water uptake tests and some properties of keratin were determined in wood material. Developed as a more natural and ecological product than the existing products in the woodworking industry, the protective product is aimed at less environmental pollution, less maintenance and utilization of the products for longer periods of time, and the recycling of a waste material into the economy. As a result of the tests; it is observed that keratin which is completely harmless to environment and human health, has poor UV resistance and does not show antimicrobial activity on wooden surfaces. However, it has been found that it reduces water uptake by at least 7 times in wood samples where keratin is applied, reduces weight loss by 50% in fungal tests and has positive effects in expansion and contraction tests. Thus, it was concluded that keratin can be considered as a preservative on wooden surfaces.