Kriminalistikte kullanılan luminolün elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
The analysis of electrochemical behaviours of luminol in criminalistics
- Tez No: 568367
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ MENEK, DOÇ. DR. GÜLCEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adli bilimin temel ilkesi“ her temas iz bırakır”Fransız Kriminal Uzmanı Prof. Dr. Edmund LOCARD tarafından oluşturulmuştur. Bu teori günümüzde de gelişen teknoloji ile beraber yeni suç ve suçlular ortaya çıkmasına rağmen geçerliliğini sürdürmektedir. Suçların aydınlatılması ve suçluların tespiti için teoride de belirtildiği gibi olay yerinde geriye bırakılan izler kalabilir. Bu izlerin en önemlilerinden biri de biyolojik delillerden biri olan kandır. Suçlu veya kurbana ait olan kan ile lekelenmiş materyaller önemli birer delil unsuru olmaktadır. Kan lekesinin tespiti günümüzde genellikle luminol kullanılarak tespit edilmektedir. Olay yerine gelen kolluk kuvvetleri olay yerinde şüphelendikleri yerlere luminol uygulayarak kan lekesini tespit etmektedir. Luminol olay yeri incelemelerinde kullanılan önemli bir kimyasal maddedir. Luminol ile ilgili yapılmış çalışmalara baktığımızda daha çok lüminesans özelliklerinin incelenmiş olduğunu görmekteyiz. Elektrokimyasal özellikleri ise şimdiye kadar incelenmemiştir. Bu amaçla bu tezde luminolün elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve uygun şartlar altında luminolün elektrokimyasal tayini yapılarak luminole ait önemli bir boşluğun giderilmesi amaçlanmıştır. Luminolün elektrooksidasyonu, camsı karbon elektrot üzerinde Britton-Robinson tampon çözeltilerinde dönüşümlü voltametri ve diferansiyel puls yöntemleri ile incelenmiştir. Dönüşümlü voltametride luminol, yapısındaki asil-hidrazid (acyl-hydrazide) grubundaki hidrojenlerin ayrılmasıyla ilgili olarak belirgin bir oksidasyon piki vermektedir. Bu pikin pH ile değişimi incelenerek, bu değişimin luminolün yapısı ile olan ilgisi açıklanmıştır. Değişik potansiyel tarama hızlarında elde edilen oksidasyon pik akımları ve pik potansiyelleri belirlenerek, luminolün elektrooksidasyonunun adsorpsiyon kontrollü bir mekanizma ile gerçekleştiği belirlenmiştir. Optimum şartlar belirlenerek gerçek örneklerde luminol tayini için voltametrik yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A principle in the forensic science“every contact leaves a trace”was made by a criminal expert Prof. Dr. Edmund LOCARD. This theory maintains its validity even nowadays although new crime and guilties have emerged. In order to illuminate and determine crimes and guilties, traces in the scene of crime can be analysed. The most important of these traces is a biological evidence that is blood. The blood which belong to guilty or victim that on the materials is an important evidence. Nowadays, the determine of blood stain is made by using luminol. Policemen determines the blood stains on the materials by using luminol in the scene of crime. Luminol is an important chemical material that used in the scene of crime for investigating of the crime. When we look at the studies about luminol, we see that the studies were made by using the properties of luminescence of luminol. Electrochemical properties of luminol have not been investigated. The aim of this study is to investigate the electrochemical properties of luminol and evaluate a electrochemical method to determine luminol in the real luminol samples. The electrochemical oxidation of luminol was investigated on glassy carbon electrode in the Britton Robinson tampon solution by using cyclic voltammetry and differantial pulse voltammetry. A well-defined oxidation peak was obtained due to acyl-hydrazide group of luminol in the cylic voltammetry. The change of the peak with the pH was investigated and explained the relationship of the change with the structure of the luminol. The peak currents and peak potentials obtained from different scan rates showed that luminol electrooxidation is an adsorption controlled process. A voltammetric method was developed by obtaining the optimum conditions for determination of luminol in the real samples