Kadastrodan kaynaklı hataların düzeltilme yöntemleri
The methods of correction errors caused by cadastre
  1. Tez No: 568366
  2. Yazar: EYYÜP GENÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ülkemizde sosyal, ekonomik, teknik ve hukuki alanlardaki gelişmeler; şehirleşme ve imar hareketleri ile araziye dayalı her türlü projelerin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması, çağa uygun iyi bir tapu kadastro sistemine bağlıdır. Ülkemizde kadastro çalışmaları tamamlanmış olmakla birlikte çalışmalar sırasında; taşınmazların sınırlandırılmasında, ölçülmesinde, ölçümlerin tapu planına aktarılmasında (tersimatında), taşınmazın alanın hesaplanmasında, taşınmaz üzerindeki ayni haklar ile mülkiyet hakkının tespiti sırasında birçok hata, sehven veya teknik koşulların yetersizliği sebebiyle meydana gelmiştir. Taşınmazlardaki teknik ve hukuki hataların düzeltilmesi Tapu ve Kadastro Müdürlüklerince mevzuat çerçevesinde bir kısmı idari olarak düzeltilmektedir. İdari olarak düzeltilemeyenler ise mahkemelerce hükmen düzeltilmektedir. Bu tez çalışmasında, kadastrodan kaynaklı hataların idari olarak düzeltilmesi, 3402 sayılı Kanunun 41. maddesi kapsamında yapılan düzeltmeler, kadastro güncelleme, kadastro paftalarının sayısallaştırılması, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün 2016/2 sayılı genelgesi kapsamında yapılan düzeltmeler ve mükerrer kadastronun giderilme yöntemleri, uygulamalar üzerinden incelenmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country the developments in social, economic, technical and legal fields, urbanization and zoning movements, and completion all kinds of projects based on land successfully depends on a contemporary and good land registry cadastral system. Although the works of cadastre have been completed in our country, during these studies, many errors (inadvertently or due to lack of technical conditions) have occured in the limitation of the immovable property, measurement, transfer of the measurement to the deed, the calculation of the area of the immovable property, in during the detection of the real rights and the right to property on the real estate. The correction of the technical and legal errors in the immovables by the land registry and cadastre directorates within the framework of the legislation are corrected partially by administrative.The other errors that cannot be rectified are judged by the courts. In the application section of this thesis work, the correction of errors by administrative, the corrections made in accordance with article 41th of the Law no 3402, the renewal and digitization of cadastral layouts ,the corrections made within the scope of Circular no 2016/2 of the General Directorate of Land Registry Cadastre, and methods of eliminating duplicate cadastre were examined and recommendations were presented.