Ortaokul öğrencilerinin maddenin halleri ve ısı ünitesinde animasyon kullanımının akademik başarılarına etkisi
The effect of secondary school students on the academic achievements of the use of animation in materials and heat unit
  1. Tez No: 568394
  2. Yazar: OSMAN GÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma; ortaokul sekizinci sınıf fen ve teknoloji dersi“Maddenin Halleri ve Isı”ünitesinde, animasyon kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına, öğrenilen bilgilerin kalıcılığına etkisini belirlemek, aynı zamanda animasyon kullanımı hakkında öğrenci görüşlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde FATİH projesi kapsamında akıllı tahta donanımına sahip bir ortaokulda öğrenim gören 126 sekizinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma, iki farklı öğretim yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemlerden biri animasyon destekli öğrenci merkezli öğretim (deney grupları), diğeri öğrenci merkezli öğretim yaklaşımı (kontrol grupları) olarak belirlenmiştir. Deney gruplarını 64, kontrol gruplarını 62 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılının, bahar döneminde uygulanmıştır. Araştırmada; ortaokul sekizinci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler için hem deney (hem de kontrol gruplarına“Fen ve Teknoloji Başarı Testi- (FTBT)”, Ayrıca deney grubu için“Animasyon Görüş Ölçeği (AGÖ)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 15.00 programıyla yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizlerinde, bağımsız gruplar t testi, yüzde, frekans ve puan ortalamaları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucu olarak ortaokul sekizinci sınıf fen ve teknoloji dersinde animasyon kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve bilgilerinin kalıcılığına istatistiksel olarak anlamlı etki yaptığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, deney gruplarındaki öğrencilerin derslerde animasyonların kullanımına karşı olumlu görüşler ifade ettikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of the use of animation on students' academic achievements and retention of learned knowledge in the unit states of matter and heat in secondary school 8th grade Science and Technology lesson and also to investigate students' opinions about the use of animation. The participants of this study are 126 eight grade students who receive education in a secondary school that have interactive white board as part of FATİH project in Kahramanmaraş City Elbistan District. The study was carried out by using two different teaching methods. One of these methods was animation-aided student centred teaching (experimental groups), and the other was student centred teaching approach (control groups). While 64 students formed experimental groups, 62 students formed control groups. The study was conducted in spring term in the academic year of 2015-2016. In the study,“Science and Technology Achievement Test (STAT)”was used both for experimental and control groups while“Animation Opinion Scale (AOS)”was used only for experimental group. The data were evaluated by using the SPSS 15.00 software program and were analyzed by using t-test for Independent Samples, percentage, frequency and average. As a result of the study, the use of animation has statistically significant effect on students' academic achievements and retention of learned knowledge in Secondary school 8th grade Science and Technology lesson. Also, the students in experimental groups have expressed positive opinions about the use of animations in lessons.