Hiperbolik üçgen ve Gudermann fonksiyonu
Hyperbolic triangle and Gudermann function
- Tez No: 568395
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde; Öklid ve hiperbolik trigonometri ve Gudermann fonksiyonu ile ilişkileri animasyonlarla tanıtıldı. Küresel ve hiperboloidal üçgen modellerine dayanarak, Gudermannn fonksiyonları ile hiperbolik ve küresel üçgenler arasında fonksiyonel bir bağıntı elde edildi. Küresel modelde verilen astronomik üçgenler için bilinen denklemlerin bazıları ters Gudermann fonksiyonlarıyla ifade edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Euclidean and hyperbolic trigonometry and their relationship with the Gudermann function were introduced with animations. Based on the global and hyperboloidal models of triangles , a functional correlation between the hyperbolic and spherical triangles was obtained by the Gudermannn functions. Some of the well-known equations for astronomical triangles given in the global model were expressed by the reverse Gudermann functions.