Çinko, magnezyum ve bor uygulamalarının pamukta verim, verim unsurları ve teknolojik özellikler üzerine etkisi
Theeffect of foliarpotassium application on cotton (Gossypiumhirsutum L.) yield, qualiyt and earliness parameters
  1. Tez No: 633330
  2. Yazar: NECMETTİN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma farklı Çinko, Bor ve Magnezyum uygulama yöntemlerinin pamukta verim, verim unsurları ve teknolojik özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2017 yılında Siirt'in Kezer yerleşkesinde deneme alanında tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve denemede materyal olarak Stoneville 468 pamuk çeşidi ile %11 bor, % 9 çinko ve %16 magnezyum sülfat gübresi kullanılmıştır. Denemede 10 farklı uygulama (Kontrol, Zn 45, Zn (45+60), Zn (45+60+75), Bor 45, Bor (45+60), Bor (45+60+75), Mg 45, Mg (45+60), Mg (45+60+75) ) yer almıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kütlü pamuk verimi, lif verimi, çırçır randımanı ve bitkide koza sayısı yönünden uygulamalar arasında önemli istatistiksel farklılıklar elde edilmiştir. Zn, Bor ve Mg uygulamalarının lif teknolojik özellikler üzerine etkisi incelendiğinde lif uzunluğu bakımından uygulamalar arasında önemli farklılıkların elde edildiği, ancak incelenen diğer özellikler bakımından uygulamalar arasında istatistiksel anlamda bir farklılığın oluşmadığı belirlenmiştir. Kütlü pamuk verimi ve lif verimi bakımından en yüksek değerler Zn (45+60) döneminde çinko uygulamasından elde edilmekle birlikte, Bor (45) ve Zn (45+60+75) uygulamaları da Zn (45+60) uygulaması ile aynı istatistiksel grupta yer almıştır. Bu bilgiler ışığında, 45+60'ıncı günlerde olmak üzere 2 kez çinko uygulamasının en yüksek verimi sağlamasından dolayı, diğer yandan 45'inci günde bir kez bor uygulamasının yüksek verimin yanısıra lif uzunluğunda da artışa neden olmasından dolayı önerilebileceği magnezyumun taraklanma döneminde uygulanmasının faydalı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield, yield components and fiber technological features of different Zinc (Zn), Boron (B), Magnesium (Mg) applications in cotton. The study was carried out as the Randomized Complete Blocks Design with four replication under Siirt ecological conditions at 2017. In the study, Stoneville 468 cotton variety and % 9 zinc, % 11 boron, %16 magnesium sulfate fertilizers were used as materials. The study included 10 different (control, Zn 45, Zn (45+60), Zn (45+60+75), B 45, B (45+60), B (45+60+75), Mg 45, Mg (45+60), Mg ( 45+60+75)) applications. According to results obtained in the study, significant differences were determined between applications in terms of seed cotton yield, fiber yield, gin turn out and number of bolls. Significant differences were obtained between the applications in terms of length but there were not significant differences between the applications in terms of other fiber quality properties. The highest values in terms of cotton yield and fiber yield were obtained from foliar application in Zn (45+60) period. B (45) and Zn (45+60+75) applications were also in the same statistical group as Zn (45+60) applications. As a result of the study, it was concluded that the application of foliar Zn as two times in 45 and 60 days after sowing provided a significant increase in seed cotton yield , application of boron ones in 45 days after sowing provided a significant increase in seed cotton yield and fibre lengt as well and it may be beneficial to apply magnesium in suquaring period for high yielding and better fibre quality.