Kasaplık sığır, süt sığırı ve koyun besi yemlerine ekspander uygulamasının yem değeri üzerine etkisinin in vitro gaz üretim tekniği ile belirlenmesi
Determination of the effects of expander application on feed value of slaughter cattle, dairy cattle and sheep compound feeds by i̇n vi̇tro gas production techni̇que
- Tez No: 568451
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ZEHRA SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma; kasaplık sığır, süt sığırı ve koyun besi yemlerine ekspander uygulanmasının yem değeri üzerine etkisinin, in vitro gaz üretim tekniği ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yem materyalini, ekspander uygulaması yapılan özel bir fabrikada hazırlanan kasaplık sığır, süt sığırı, ve koyun karma yemleri ile bu yemlerin yapısında yer alan mısır ve arpa (enerji kaynağı) ile ayçiçeği tohumu küspesi ve soya küspesi (protein kaynağı) oluşturmuştur. İn vitro gaz üretim tekniği için gerekli rumen sıvısı, mezbahanede yeni kesilmiş üç baş İvesi koyunlarından (50 Kg ağırlığında, 2-3 yaş arası) alınmıştır. Yemlerin in vitro gaz ölçümlerinin belirlenmesinde Hohenheim gaz testi modifiye edilerek kullanılmıştır. İn vitro gaz üretim miktarlarının belirlenmesi için örnekler 3, 6, 12 ve 24 saat süre ile inkübasyona bırakılmışlardır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, ekspander uygulaması bazı karma yem ve yem hammaddelerinin besin maddeleri içeriğini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the objective of determining the effect of the expander application on the feed value of the slaughter cattle, dairy cattle and sheep compound feeds by in vitro gas production technique (İVGPT). Slaughter cattle, dairy cattle and sheep's compound feeds and energy source (corn and barley) with protein sources (soybean meal and sunflower seed meal) are prepared in a special feed factory that carries out the expander application. The rumen fluid required for in vitro gas production technique was obtained from three freshly slaughtered İvesi sheeps (50 kg weight, 2-3 years old) in the slaughterhouse. Hohenheim gas test was used to determine the in vitro gas measurements of compound feeds and feed raw materials. Samples were allowed to incubate for 3, 6, 12 and 24 hours to determine the in vitro gas production amounts. According to the findings of the study, the application of expander affected the nutrient content of some compound feeds and feed raw materials.