Neoliberal governmentality of health in Turkey, a case study of constitution of 'Healthy woman' as a subject
Türkiye'de sağlığın neoliberal yönetimselliği, 'Sağlıklı kadın' öznesinin oluşumu üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 568450
  2. Yazar: DENİZ BİLGE ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tezin temel amacı Türkiye'de neoliberalizmin nasıl deneyimlendiğini, sağlık alanına odaklanarak açıklamaktır. Bu amaç doğrultusunda, çalışma, sağlıklı kadın öznesinin neoliberal söylem üzerinden oluşum sürecini ele almaktadır. Neoliberal yönetimin mekanizmalarını ve stratejilerini anlamak için çalışma yönetimsellik perspektifini kullanmaktadır. Tezin litaratür araştırmasında sağlığın yönetimselliğinin üç temel boyutu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu üç temel boyut, medikalleşme, sağlığın metalaşması ve sağlığın bireyselleşmesi aynı zamanda tezin very analizi için kategorilerini de oluşturmaktadır.Buna ek olarak Türkiye'de sağlık politikalarının neoliberal dönüşümü 2003 yılında yürülüğe giren Sağlıkta Dönüşüm Programı'na odaklanılarak açıklanmaştır. Medya perspektifini anlamak için televizyonda yayınlanan sağlık programları seçilirken, özne perspektifi için Ankara'da yaşayan kadınlarla yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu tez neoliberal yönetimsellik ağındaki iki farklı mekanizmaya odaklanarak Türkiye'de sağlıklı kadın öznesinin neoliberal söylem üzerinden nasıl oluştuğunun ve Türkiye'de sağlığın neoliberal yönetimselliğinin nasıl işlediğinin resmini çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This ultimate aim of this study is to investigate particular experience of neoliberalism in Turkey by focusing on the health domain. For this purpose the study deals with the process of constitution of healthy woman subject through neoliberal discourse in Turkey. According to the literature review, in this study, neoliberal governmentality of health is operationalised with its three different dimensions namely, medicalization, commodification of health and individualization of health. These dimensions have also become the guiding principles of data analysis. Additonally as a poltical background of the study, the neoliberal transformation of health policies is examined by focusing on the Health Transformation Program of 2003. In the first phase of the field research, in order to undertand media perspective, television health programs are selected to analyse by using categorised discourse analysis, then in the second phase of the field research, in order to understand the subject perspective of neoliberal governmentality of health, semi- structured indepth interviews are conducted with women living in Ankara. By this way, the study tries to draw the picture of neoliberal governmentality of health in Turkey.