KOBİ'lerin sorunları, stratejik davranışları ve çözüm önerileri: Konya imalat sanayi örneği
Issues of SMEs, strategical behavior and solution offers: Konya manufacturing industry sample
- Tez No: 568486
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada özellikle KOBİ'lerin sorunları, stratejik davranışları ve sorunlara yönelik çözüm stratejileri incelenmiştir. Bu kapsamda KOBİ'lere yönelik teorik çerçevenin oluşturulmasının ardından Konya İmalat Sanayi örneğinde gerçekleştirilmiş uygulama bulguları üzerinden yorum ve değerlendirmeler yapılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Uygulama kapsamında, Konya İmalat Sanayi'de farklı sektörlerden ve iş alanlarından farklı türde 213 şirket incelenmiştir. Şirketlerin çeşitli kademelerinde görev yürüten kişilerle anket formu üzerinden yürütülen araştırmada KOBİ'lerin sorunlarına yönelik önem algıları, işletme birleşmelerine, ortaklık yapılarına ve stratejilerine verdikleri öneme dair tutumları ölçülmüştür. Katılımcılardan elde edilen veriler Tek Yönlü Varyans Analizi ve Independent Samples t-testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre karşılaşılan sorunlara, şirket birleşmelerine ve ortaklık şekillerine ve şirket stratejilerine yönelik tutumların katılımcıların şirket içerisindeki konumlarına, öğrenim durumlarına ve şirketlerin faaliyet alanına göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, especially the problems, strategic behaviors and problem solving strategies of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) were examined. Seen through this perspective, and within the theoretical framework for SMEs, analysis and evaluations were made on the basis of the findings of a fieldwork regarding Konya Manufacturing Industry. A questionnaire was used as the data collection method. 213 companies from various sectors and business fields in Konya Manufacturing Industry were examined. The employee's perceptions about the importance of the problems of SMEs and their evaluations on the importance of business mergers, partnership structures and strategies, were measured through a questionnaire conducted with people working at different levels of the companies. The results of the data obtained from the participants and analyzed by using One Way Anova test and Independent Samples t-test demonstrated that the employee's evaluations on the problems, mergers and partnership strategies and company strategies varied according to the employee's positions in the company, their educational formations and the field of activity of the related company as well.