Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde küçük ve orta boy işletmelerin sermaye piyasası yoluyla finansmanı ve bir model önerisi (Doğu Anadolu bölgesinde bir uygulama)
Financing the smses by capital market in the harmonization process of Eu, and a suggestion for a model (an application in Eastern Anatolia)
  1. Tez No: 210528
  2. Yazar: MEHMET FARUK ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Küçük ve Orta Boy İşletme(KOBİ)'lerin finansman sorunlarının çözümünde, KOBİ Borsalarının imkanlarını incelemek ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, KOBİ'lerin Türkiye ve Dünya ekonomisi açısından önemi, avantajları, dezavantajları ve sorunları incelenmiştir. Ayrıca ülkemizde KOBİ'lerin finansman sorunlarının çözümüne yönelik olarak ortaya konan destekler ile Avrupa Birliği(AB)'nin destek mekanizması incelenmiştir. İkinci bölümde, sermaye piyasalarının ve menkul kıymet borsalarının yapısı ve işleyişi, fonksiyonları, ekonomideki yeri ve önemi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, KOBİ'lerin ekonomideki etkinliğini ve verimliliğini artırmak ve KOBİ Borsasından uzun vadeli kaynak ihtiyaçlarını temin etmeleri amacıyla bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Geliştirilen modelde, KOBİ'lerin halka açılma ve borsada işlem görme ile ilgili sorunları tespit edilmiş, sorunların giderilmesi için gerekli destekleri, yeniden yapılanma ve iyileştirme stratejisi ve yöntemleri tartışılmıştır. Model önerisi ile KOBİ'lere çözüm alternatifleri konusunda yardımcı olmak hedeflenmiştir. Bu çerçevede, dünyadaki mevcut KOBİ Borsası uygulamaları incelenmiş ve ülkemizde kurulması düşünülen ayrı bir tüzel kişiliğe sahip KOBİ Borsası için model önerisi ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde ise; anket uygulaması ve sonuçları yer almaktadır.Anket sonuçları değerlendirilerek, Doğu Anadolu Bölgesinde imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin finansal yapıları, sermaye piyasası ve menkul kıymet borsaları ile ilgili tutum ve davranışları incelenmiş ve kurulacak KOBİ Borsasından yararlanma imkânları tespit edilmeye çalışılmıştır. Anket neticesinde elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Science) istatistik paket programı yardımı ile frekans dağılımı ve ki kare testi kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanan sonuçlar ışığında çözüm önerileri sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to research the possibilities of the SMSE? Exchanges and also to carry out an empirical application in this context.This working has four sections. In the first chapter, the significance of SMSE from the point of Turkey and world economy, the advantages, disadvantages, shortcomings and problems have been investigated. In addition, the supports oriented to the resolution of financial problems of SMSE?s in our country and the supporting means of European Union were studied. In the second chapter, the structures, operating ways, functions, and their importance in the economy have been examined. In the third chapter, it has been tried to develop a model for increasing the effectiveness and efficiency of the SMSE, and also getting long term finance from SMSE Exchange. In the model developed, the problems of SMSEs about going public and operation at stock exchange have been determined, and the necessary supports, re-constructions, improving strategies and methods have been discussed. In this context, the current applications of SMSE Exchanges have been examined, and a model suggestion for the SMSE Exchange thought to be established with a different legal entity has been put forward. In the fourth chapter, a questionnaire application and its results are given.Taking the questionnaire results into account, the financial structures of the SMSEs functioning in the Eastern Anatolia, their attitudes and behaviors related with Exchange and Capital Market have been investigated, and the benefits they can get from the SMSE Exchanges to be established are tried to be determined. Moreover, the data about the questionnaire has been analyzed by the distribution on PC using statistical Package for Social Science, and presented the solutions it the light of the explained results.