Çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasında dünyada ve Türkiye'de akıllı kent uygulamaları
Smart city aplications to provide environmental sustainability in Turkey and worldwide
  1. Tez No: 568490
  2. Yazar: MERVE ERSOY ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasında akıllı kentlerin önemi üzerinde durmaktadır. Kentlerin çevreden bağımsız düşünülemeyeceği ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla, sera gazı emisyonlarının yaygın olarak bulunduğu kentlerde akıllı kent yaklaşımının önemi kanıtlanmaya çalışılmaktadır. Çalışmada literatür taraması yapılmış; dünyada ve Türkiye'deki akıllı kent uygulamaları değerlendirilerek, karşılaştırma yapılmıştır. Bu bağlamda, özellikle ülkemizde belirlenen sekiz yerel yönetimin uygulamaları incelenmiş, akıllı kent olma yolunda önemli adımlar atılsa da, yetersiz olduğu görülmüştür. Akıllı kent kavramı ülkemizde daha çok bilgi ve işlem teknolojilerinin kullanımı olarak anlaşılmaktadır. Bu sebeple, akıllı kentlerin kapsamı daha iyi anlaşılmalı, akıllı kent olma hedefiyle belirlenen alanlara ağırlık verilmeli ve katılım sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the importance of smart cities in ensuring environmental sustainability. In order to ensure environmental sustainability and to ensure that cities cannot be considered independent of the environment, the importance of smart city approach is tried to be proved in cities where greenhouse gas emissions are widespread. The literature was searched in the study; evaluating smart city applications in the world and in Turkey, the comparison is made. In this context, the practices of the eight local administrations identified in our country were examined, and although important steps were taken towards becoming a smart city, it was found to be insufficient. The concept of smart city is understood as the use of information and processing technologies in our country. For this reason, the scope of smart cities should be better understood, the areas determined with the aim of being smart cities should be emphasized and participation should be ensured.