Kullanılabilirlik uzmanları için iyileştirilmiş web uygulaması değerlendirme sistemi
An improved web application evaluation system for usability experts
- Tez No: 568497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZGÜR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kullanılabilirlik uzmanlarının ISO 9241-151 standardını referans alan Kamu İnternet Siteleri Rehberi'ne (KAMİS) göre değerlendirme yapabilecekleri bir sistem tasarlanmıştır. İnternet siteleri, uzmanlar tarafından, tasarlanan sistem üzerinden hem Likert tipi ölçeğe göre açılır seçim kutuları ile değerlendirilmiş, hem de bulanık çıkarım yöntemindeki kural kümelerine göre ve daha sezgisel olan sürgü ölçeği ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Aynı zamanda, uzman kullanıcıların ve normal bilgisayar kullanıcılarının sistem kullanımına dair edindikleri deneyimleri sistem kullanılabilirlik ölçeği (SUS) anketine göre girebilmeleri de sağlanmıştır. İki farklı yöntem ile yapılan uzman değerlendirmeleri ve anketler sonucunda elde edilen veriler kıyaslanmıştır. Toplam üç kamu internet sitesi uzmanlar ve günlük bilgisayar kullanıcıları tarafından değerlendirilmiştir. İlk internet sitesi detaylı değerlendirilmiş ve klasik / sürgü tipi ölçeklerden elde edilen sonuçlar, sistem kullanılabilirlik ölçeği anketinden elde edilen sonuçlar ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
A system has been designed for usability specialists to evaluate according to the Public Websites Guidebook (KAMIS), which is based on the ISO 9241-151 standard. The websites are evaluated by the experts according to the Likert scale type selection boxes, and the more intuitive free slide bar with rule sets in the fuzzy inference method. Also, System Usability Scale (SUS) questionnaire was provided for the expert users and non-technical internet users to evaluate their experience in using the websites. The data obtained from the expert evaluations and SUS questionnaire were compared. A total of three public websites were evaluated by experts and non-technical internet users. The first website was evaluated in detail and the results obtained from classical / slider type scales were compared with the results obtained from the system usability scale questionnaire.