İlkokul öğrencilerinin üst bilişsel farkındalık düzeylerinin incelenmesi
An investigation of the metacognitive awareness levels of primary school students
  1. Tez No: 568498
  2. Yazar: ŞÜKRAN TÜFEKÇİ KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma ile ilkokul öğrencilerinin üst bilişsel farkındalık düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim durumu, kardeş sayısı, ailenin ekonomik durumu ve kardeş sırası gibi değişkenlere göre incelenmiş ayrıca üst bilişsel farkındalığı yüksek ve düşük olan öğrencilerin ders çalışırken bilişsel farkındalık stratejilerinden faydalanma durumu ve faydalanıyorsa hangi stratejilerden faydalandığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Karma araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın deseni açımlayıcı sıralı desen olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Kilis ilinde yer alan ve rastgele örnekleme tekniğiyle belirlenen Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı altı ilkokulda öğrenim gören 302 üçüncü sınıf ve 300 dördüncü sınıf öğrencisi olmak üzere 602 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak Howard, Miller ve Murphy (2002) tarafından 3, 4 ve 5.sınıf öğrencilerinin üst bilişsel becerilerini ölçmek amacıyla geliştirilen“Çocuklar için Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği (ÜBFÖ-Ç) A formu”kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye uyarlanma işlemi Karakelle ve Saraç (2007) tarafından yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul öncesi eğitim alma durumu parametrelerinde Mann Whitney U testi, diğer parametrelerde ise Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Nitel veriler ise Doğanay ve Demir (2011) tarafından geliştirilen görüşme formundan yararlanılarak araştırmacı tarafından oluşturulan görüşme formu ile toplanmıştır. Ölçeğin uygulandığı öğrencilerden üst bilişsel farkındalık düzeyi en yüksek ve en düşük 15'er öğrenci aykırı durum örnekleme ile belirlenmiş, bu öğrencilerle yapılan görüşmeler kaydedilmiş ve veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda üst bilişsel farkındalık düzeyinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim durumu, kardeş sayısı, ailenin ekonomik durumu ve kardeş sırası ile arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Nitel verilerin analizi sonucunda ise üst bilişsel farkındalık düzeyi yüksek olan öğrencilerin bilişsel farkındalık stratejilerinden daha fazla yararlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the metacognitive awareness levels of primary school students were examined according to variables such as gender, class level, mother and father education status, number of siblings, economic status of the family and sibling order. In addition, it was aimed to determine whether the students with high cognitive awareness and low cognitive awareness were using cognitive awareness strategies and to determine which strategies benefited if used. The design of the research in which the mixed research method was used was determined as an explanatory sequential pattern. The sample of the study consists of 602 students, 302 of whom are third grade and 300 of them fourth grade students determined by random sampling technique studying in six primary schools in the province of Kilis in the 2018-2019 academic year. Upper Cognitive Awareness Scale for Children (Form A) developed by Howard, Miller and Murphy (2002) was used to measure the metacognitive skills of the 3, 4 and 5th grade students. The adaptation of the scale to Turkish was done by Karakelle and Saraç (2007) In the analysis of quantitative data, Mann Whitney U test was used for sex, class level and pre-school education parameters, and Kruskall Wallis test was used for other parameters. As for Qualitative data Doganay and Demir (2011), interview questions were created by the researcher. Developed by the interview form 15 students per each group with the highest and lowest level of cognitive awareness to contradictory sampling were identified and interviews were made with these students and the data were subjected to descriptive analysis. As a result of the study, no significant difference was found between the level of metacognitive awareness and gender, class level, mother and father education status, number of siblings, family economic status and sibling order. As a result of the analysis of qualitative data, it was found that students with higher cognitive awareness had more benefit from cognitive awareness strategies.