İlköğretim müzik dersine yönelik ters yüz eğitim materyallerinin geliştirilmesi
Development of inverted learning materials for primary school music lessons
  1. Tez No: 972470
  2. Yazar: DAMLA BİLGE ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE DENİZ ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Eğitim ve Öğretim, Music, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çağdaş eğitim yöntemleri doğrultusunda teknolojinin eğitim hayatına entegre edilmesi, yeni yöntem ve yaklaşımların kullanılmasına olanak tanımaktadır. Bu eğitim yöntemlerinden biri olan ters yüz eğitim modeli farklı disiplinlerde kullanıldığı gibi müzik eğitiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Ters yüz sınıf öğrenme modeli geleneksel öğrenme modelini tam tersine, sınıf içerisinde anlatılması gerekenleri sınıf dışına alarak elektronik ortamda kayıtlı materyaller ile bilginin aktarılmasıdır. Bu yaklaşım, öğrencilerin evde yeni bilgileri öğrendiği, okulda ise bu bilgileri uygulayarak pekiştirdiği bir sistemdir. Bu yöntem dijital materyallerin kullanılmasıyla 'evde ders- derste ödev' yaklaşımını temel alır. Bu sayede öğrenciler konuya derse gelmeden erişirken, sınıf ortamında öğrendikleri bilgileri pekiştirme imkanı bularak aktif öğrenme gerçekleştirebilir. Bu araştırma İlköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik eğitim materyallerinin ters yüz sınıf öğretim yöntemlerine uygun olarak geliştirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma içerisindeki çalışma süreci 3 uzman görüşünün değerlendirmeleri kapsamında şekillendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma çerçevesinde durum çalışması kullanılmış olup; araştırma kapsamında geliştirilen eğitim materyalleri 8 video ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, görüşme formları ve açık uçlu soruların yer aldığı günlükler kullanılmıştır. Bu bağlamda; işlevsel olup olmadığı hakkında uzman görüşleri alınarak bu doğrultuda bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırma tasarımı; ters yüz sınıf modelinin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi, ters yüz sınıf modelinin müzik dersleri içerisinde kullanımına yönelik değerlendirme ve önerileri doğrultusunda 8 haftalık eğitim materyali geliştirilerek, haftalık öğretim planları süreci içerisinde ve sonrasında nitel verilerin elde edilebilmesi için görüşme formlarının uygulanmasını kapsamaktadır. Nitel veriler; ters yüz sınıf modelinin genel olarak değerlendirilmesi, olumlu-olumsuz yönleri, fırsatları, tehditleri ve iyileştirilmesi bakımından değerlendirilmeleri ortaya koymuştur. Tema ve kod analizleri ile ortaya konan nitel veriler, uzmanların ters yüz sınıf modelinin ilköğretim müzik dersine yönelik olumlu yönleri ve sunduğu fırsatlar açısından etkili bulduklarını göstermektedir. Ters yüz sınıf modeliyle tasarlanan materyallerin, ilköğretim müzik dersi kazanımları çerçevesinde oluşturulmasının öğrenme alanlarına hizmet ettiği ifade edilmiştir. Ayrıca tasarlanan materyallerin teknolojik imkanlar sağlandığında, müzik dersi için kullanışlı ve etkili olduğu, eğitim öğretim materyali olarak süreç içerisinde kullanılabilirliği bakımından uygun olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology integration with contemporary educational methods enables the use of new methods and approaches in education. The flipped education model which is one of these education methods, has begun to be used in music education as well as in different disciplines. Contrary to traditional learning model, the flipped education model transfers information through electronically recorded materials by taking outside the classroom what needs to be taught in class. This model, in which the learning processes in traditional education are replaced, is a system in which students learn new information at home and then reinforce by practicing it at school. It is based on the 'lessons in home – homework in class' approach with the use of digital materials. In this way, students can get a chance to access the content before coming to class and also to perform active learning by having the opportunity to reinforce the information they have learned in the classroom environment. In this research, the development of educational materials for music lessons in 6th grade primary school students according to flipped education methods and the feasibility of these materials are examined. The working process of the research was shaped with the three expert considerations. A case study was used as a qualitative method and the educational materials developed through research were limited to 8 videos. As data collection tools, interview forms and diaries containing open-ended questions were used. In this context, an evaluation was made by taking experts' considerations whether it was functional or not. The research design includes the experts' evaluations of the flipped classroom model and the application of interview forms to obtain qualitative data during and after the weekly teaching processes by developing 8 weeks training materials through their evaluations and suggestions for the use of the flipped classroom model in music lessons. The qualitative data revealed the general evaluation about the flipped education which has positive and negative aspects, opportunities, threats and the evaluations in terms of improvement. Qualitative data, which is revealed through the theme and code analysis, shows that experts find the flipped education effective in terms of its positive aspects and opportunities for primary students in music lessons. It has been concluded that the materials designed with the flipped classroom model and with the learning outcomes of primary school music course make positive contributions to learning areas. In addition, it has been understood that the designed materials are useful and effective for music lessons when technological opportunities are provided, and also they are suitable for use as educational and teaching materials throughout the process.